O urodzonej w Wałbrzychu, a pochodzącej z Sokołowska (gmina Mieroszów) w Górach Suchych, Kamili Żuk było głośno już w 2018 roku kiedy to wywalczyła mistrzostwo świata juniorów w biathlonie, i to aż dwukrotnie! To był jednak koniec jej kariery juniorskiej i zarazem początek rywalizacji z najlepszymi biathlonistkami świata, początek kariery seniorskiej. Rywalizacja na tym poziomie to jednak wielkie wyzwanie i bardzo ciężko jest przebić się do czołówki.

W sezonie 2017/2018 dwukrotnie udało jej się dostać do punktowanej 40-tki pucharu świata. W norweskim Oslo zajęła 35 i 33 miejsce, co przełożyło się na 14 punktów pucharu świata. To było jej najlepsze osiągnięcie w jej karierze seniorskie aż do dzisiaj (tj14.02.2019).

14.02.2019

W obecnym sezonie (2018/2019) nie udało jej się jeszcze zdobyć punktów, chociaż kilkukrotnie brakowało jej zaledwie kilku sekund by zmieścić się w najlepszej 40-tce. Pięciokrotnie zajmowała miejsca w piątej dziesiątce. Jej wysoka forma biegowa pozwoliła by na to gdyby lepiej spisywała się na strzelnicy. Niestety w tej trudnej dyscyplinie sportu każde „pudło” znacznie oddala szanse na osiągnięcie sukcesu. Kamili nie udawało się zawodów kończyć „na czysto” na strzelnicy a przez to nie miała szans na lepsze lokaty w klasyfikacji końcowej poszczególnych zawodów.

Dziś tj 14.02.2019 wystartowała w amerykańskim Salt Lake City w sprincie indywidualnym zaliczanym do klasyfikacji pucharu świata. Po pierwszym, bezbłędnym strzelaniu zajmowała lokatę w pierwszej dziesiątce. Wszystko zależało od drugiego strzelania, w tzw „stójce” i biegu do mety. Kamila trafiła wszystko co było do trafienia i pobiegła bardzo dobrze a dzięki temu zajęła 6 MIEJSCE W PUCHARZE ŚWIATA! To wielki sukces!

Za nią uplasowała się m. in. obecna liderka pucharu świata Włoszka Dorothea Wierer i wiele innych zawodniczek ze ścisłej światowej czołówki.


Zawody wygrała Norweżka Marte Olsu Roeiseland, Kamila straciła niespełna 40 sekund do zwyciężczyni. Za 6. miejsce w PŚ zdobyła 38 punktów i w klasyfikacji generalnej wskoczyła na 60. pozycję.

Te osiągnięcie to świetny prognostyk na przyszłość. Wśród seniorów o wiele trudniej osiągać sukcesy niż w kategorii juniorów. Nie zawsze osiągnięcia z kariery juniorskiej znajdują odzwierciedlenie w przyszłości. Dzisiejszy wynik jednak potwierdza, że Kamila jest zawodniczą ze ścisłej światowej czołówki i w najbliższych latach może wiele osiągnąć. Jest tytanem pracy, bardzo solidnie przykłada się do treningów. Tym samym można spodziewać się, że Kamila dostarczy kibicom jeszcze wiele radości!

Kamila jest w bardzo wysokiej formie biegowej. ma bardzo silny organizm i gdyby z tej dyscypliny wyeliminować strzelanie mogłaby raz po raz zajmować miejsca w najlepszej dziesiątce. Poprawa osiągnięć na strzelnicy może okazać się dla niej przepustką do regularnych wizyt w najlepszej 10-tce pucharu świata!

Kamila Żuk podczas na igrzyskach olimpijskich w Pyoengchang.

Co za dziewczyna!!!

Wielkie gratulacje Kamila!!!

Wierzymy w Ciebie!

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®