W Karkonoszach znajduje się obecnie 7 tzw. „chatek”. W przeszłości było ich więcej, niektóre się jednak spaliły bądź zostały rozebrane na polecenie władz Karkonoskiego Parku Narodowego.

Chatki te nie znajdują się zazwyczaj na szlaku a najczęściej nieznacznie obok. Nie jest jednak prostym  dotarcie do nich, często są dość sprytnie schowane między drzewami, dodatkowo w zagłębieniach przysłoniętych „fałdem” terenu. Tak aby nie każdy mógł z łatwością dotrzeć do nich, bo to groziło by dewastacją przez co po mniej inteligentnych wandali (a i takie próby miały miejsce w przeszłości).

Wyszedł Z Domu: Chatka Wielkanocna
Skąd się wzięły?

Większość chatek zbudowanych zostało jeszcze przed II wojna światową, tak aby leśnicy pracujący w górach nie musieli schodzić do osad położonych u ich podnóża, na co tracili by każdego dnia mnóstwo czasu. Ale chatka, o której mowa w tym tekście,  powstała nieco później, gdy prowadzono w rejonie Śnieżnych Kotłów badania glacjalne (procesów wpływu lodowca na rzeźbę i ukształtowanie terenu), w roku najprawdopodobniej 1966.

WzD: Chatka Wielkanocna

Śnieżne Kotły w pełnej, zimowej krasie obserwowane z okolic chatki

Sama nazwa przyjęła się po roku 1967, kiedy to grupka ludzi spędziła w niej Wielkanoc.

Lokatorzy chatki podczas Wielkanocy 1967 źródło: http://dolny-slask.org.pl/937423,foto.html

Po tej nocy i emocjach związanych z tym czasem spędzonym u stóp Śnieżnych Kotłów zaczęli określać drewnianą chatkę „Wielkanocną”. I Tak zostało aż do dnia dzisiejszego, najwidoczniej warunki, które towarzyszyły nazwodawcom były ciężkie a być może i wydarzyło się coś o czym nikt już się nie dowie :p

WZD: Chatka Wielkanocna

A tak prezentuje się latem

Obecnie chatkami opiekują się stowarzyszenia i towarzystwa, a one same są zamykane na siedem spustów, tak aby uniemożliwić włamanie. Wielkanocną opiekuje się Poznański Klub Wysokogórski co czyni ją również ZAMKNIĘTĄ dla ludzi z zewnątrz. Nie można po prostu przyjść i z niej skorzystać, ani choćby zobaczyć jak wygląda jej wnętrze. Poznaniacy często traktowali ją jako wspinaczkową bazę wypadową.

ABY CHRONIĆ CHATKĘ MAPKĘ LOKALIZUJĄCĄ OBIEKT USUNIĘTO!

W przeszłości zaznaczana była na mapach turystycznych ale to uległo zmianie. Nie znajduje się na szlaku turystycznym, w dodatku na obszarze bardzo cennym przyrodniczo więc nie ma się co dziwić, że władze parku dbają o to by piechurów nie kusiło to i owo poza szlakiem. Tak też chatka zniknęła z map i na tych nowych już jej nie zobaczycie. Nam wydaje się to słuszne i mamy nadzieje, że jednak inteligentny piechur uszanuję ten skrawek intymności dzikiej przyrody i zapuszczał się będzie w te miejsce jak najrzadziej.

4770036

Z zewnątrz i od środka

Posiada konstrukcję zrębową i płaski dach. Jest jednoizbowym schronem wykonanym w większości z drewna (jedynie komin jest kamienny). W warunkach komfortowych (drewniane łóżka i stare materace) może się w niej przespać nawet 8 osób, w warunkach mniej komfortowych nawet kilkanaście (mamy na myśli tutaj również efektywne wykorzystanie podłogi).

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Klucze do chatki można uzyskać za zgodą opiekunów z Poznania. Ci, którzy decydują się na nocleg w niej rozumieją również, że korzystanie z chatki i jej wyposażenia powinno zostać odpracowane na jej rzecz. Oczywiście wysprzątaniem jej po swoim pobycie, zostawieniem odpowiedniej ilości drewna itd. W „Wielkanocnej” można w cieple przespać się nawet w środku zimy, kominek jest w stanie dostarczyć nawet zbyt dużo ciepła. Rano niestety jest dość rześko, chyba, że w nocy utrzyma się ogień.

Do 2015 roku w chatce spędziło noc już ponad 4700 osób. W kronice gości, można również przeczytać o ciekawych przygodach odwiedzających 🙂

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

P. S. Drewniany wychodek do chatki znajduje się około 100m od niej, nie posiada niestety drzwi wejściowych, jednakże korzystający z niego jest osłonięty od trzech stron przed wiatrem (od wschodu, południa i zachodu), a odsłonięta strona (północna) odsłania piękne widoki :p Sprytnie pomyślane, można więc podczas …. podziwiać przestrzeń ….

A to jeszcze z czasów gdy wychodek ów drzwi posiadał.

A to jeszcze z czasów gdy wychodek ów drzwi posiadał.

Co myślisz po przeczytaniu tego artykułu? Dodaj swój komentarz

Podobało Ci się? Polub artykuł lub podziel się nim na facebooku!

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Leave A Reply

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®
Przejdź do paska narzędzi