Mlýnský vrch to najwyższy szczyt czeskiej Kotliny Broumowskiej (pol. Obniżenie Ścinawki). Jest jednym z 23 szczytów wchodzących do Korony Sudetów Czeskich jakie trzeba zdobyć by posiąść odznakę.

Odznaka „Zdobywca Korony Sudetów Czeskich” jest do zdobycia od 2008 roku, a pomysłodawcą i organizatorem jest wałbrzyski odział PTTK.

ŚCINAWKA TEMU WINNA!

Sam szczyt nie wyróżnia się zbytnio w terenie, jako, że jest to najwyższy szczyt kotliny czyli w miarę płaskiego terenu. Wznosi się na wysokość 527 m n. p. m. Od północy jest dość stromy, natomiast od południa (na zdjęciu poniżej) i wschodu jest bardzo łagodny. Dlaczego od północy jest stromy? Odpowiedzią jest rzeka Ścinawka, która od tysięcy lat podcina zbocza Młyńskiego Wierchu. Ścinawka to bardzo ciekawa, bo międzynarodowa, rzeka. Sporo podróżuje – zaczyna swój bieg w Polsce, płynie przez Czechy by powrócić do Polski i wpaść do Nysy Kłodzkiej 🙂 To dość rzadkie zjawisko!

Przez szczyt prowadzi czerwony szlak z miejscowości Meziměstí, który wiedzie aż do Broumova. Aby zdobyć szczyt najlepiej skorzystać właśnie z tego szlaku. Najwyższy punkt znajduje się mniej więcej w połowie odległości pomiędzy tymi miejscowościami: 0koło 4 km od Broumova i około 4,5 km z Meziměstí.


Na fotografii powyżej w czerwonej, wydłużonej elipsie oznaczyliśmy Młyński Wierch a czerwonym trójkątem wierzchołek (521 m n. p. m.). Zdjęcie wykonano z Koruny w Górach Stołowych. Po prawej stronie od omawianego szczytu widać Broumov, na dalszym planie Góry Suche z wyraźnie zaakcentowaną sylwetką najwyższego ich szczytu – Waligóry. Na pierwszym planie zabudowani wsi łańcuchowej Martinkovice.

A poniżej zdjęcie z Ruprechtickiego Szpiczaka w Górach Suchych

DWA WIERZCHOŁKI?

Tak się składa, że szczyt posiada dwa niezbyt wybitne wierzchołki: 521 i 527 m n. p. m. ich lokalizację pokazują np mapy.cz (mapy w sieci lub aplikacja mobilna) oraz wikipedia.

Punkt o wysokości 521 m n. p. m. oznaczony jest punktem triangulacyjnym. Znajduje się jakieś 15 metrów od granicy lasu i jakieś 100 metrów od ambony na skraju, prezentowanej na zdjęciach.

To właśnie niższy z wierzchołków, z nieznanych nam przyczyn, jako jedyny jest oznaczony słupkiem triangulacyjnym i zaznaczony. To właśnie zdjęcie przy nim pozwali Wam mieć zaliczony ten szczyt do wspomnianej Korony Sudetów Czeskich.

Ze względu na „łagodne” stoki, znaczna część góry wykorzystywana jest rolniczo. Mało brakowało a i najwyższy punkt byłby zaorany :p

PANORAMA

Z okolic szczytu widać Broumov na dnie Kotliny Broumowskiej, i oczywiście Góry Stołowe na pierwszym planie, ale również i Masyw Śnieżnika przy dobrej pogodzie.

P. S. Szlak prowadzący z Broumova może w porze letniej dostarczyć … niezbędnych kalorii 🙂 Mniej więcej w połowie drogi na szczyt rośnie cały szpaler młodych czereśni. Są wyjątkowe w swoim smaku 🙂 Polecam 😀

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®