Amanita regalis to rzadki gatunek, występujący tylko w niektórych krajach Europy, w których nie jest zbyt licznym grzybem. Jak wynika z „badań terenowych” pojawia się u nas, w Sudetach!
O wykryciu obecności tego gatunku, dowiedzieliśmy się od Sebastiana Bańskiego, któremu udało się namierzać kilka owocników muchomora królewskiego podczas wycieczki po Rudawach janowickich. Znaleziska dokonał na zboczach góry Rudnik oddzielającej Kowary od Ogorzelca, na południowym-zachodzie Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich.
Dziękujemy za fotografie i pozdrawiamy 🙂
P. S. Gatunek trujący. Może nie tak zabójczy jak muchomor zielonawy (inna nazwa muchomora sromotnikowego) i jeden owocnik nie zabije dorosłego człowieka, ale już kilka mogą tego dokonać. Niewielka dawna może jednak doprowadzić do silnych reakcji wymiotnych i powodować silny ból i skurcze organów układu pokarmowego.
P. S. 2 Pisząc „wykrycie” i „odkrywca” nie mamy na celu oznajmić światu, że gatunek ten został odkryty przez autora powyższych fotografii. Gatunek ten jest tutaj spotykany od czasu do czasu, nie tylko w Rudawach Janowickich ale również w innych pasmach górskich. Mimo wszystko ciężko go wypatrzeć i oznaczyć jego prawdziwe imię 🙂