Wiosną można obserwować dziwnie wyglądające, latające od kwiatka do kwiatka, stworzenie, które potrafi zawisnąć w powietrzu niczym koliber. Kim jest? Jak to robi? O tym w dzisiejszym tekście …

TO PTAK? TO SAMOLOT? TO SUPERMUCHA!

Przypominać może kolibra, tak samo potrafi zastygać w powietrzu, albo motyla fruczaka gołąbka, z tym że od tego drugiego jest bardziej „puchata” i oczywiście mniejsza.  Ale to MUCHA – rząd owadów nazywanych muchówkami.  Nie najzwyklejsza mucha w świecie innych much 🙂

O muchówkach pisałem już wcześniej kilkukrotnie:
Wierzchołówka żółtowłosa – jeden z największych łowików w Polsce!
Przepaśnica – górska mucha
Bzyg z klasą – trzmielówka leśna
Ścierwica mięsówka – muchówka, która wcale się padliną nie żywi.
Rączyca rdzawa – popularna muchówka łąk, polan i ogrodów

NAGRANIE

W jaki sposób się porusza w powietrzu można zobaczyć na nagraniu poniżej. Wybaczcie mi brak jakości, ale to dość trudne zadanie aby ją zarejestrować. Jest ode mnie zdecydowanie szybsza!

BUJANKOWATE

To rodzina muchówek do której zalicza się ponad 3 tysiące gatunków na całym świecie a w naszym kraju kilkanaście. Niektóre gatunki są do siebie bardzo zbliżone wyglądem (jak to rodzina :p), ale nasz dzisiejszy bohater tekstu wyróżnia się na tle pozostałych, chociażby częstotliwością spotykania go w otoczeniu siedlisk ludzkich. Do rodziny bujankowatych zalicza się np. drogosza żałobnego, który jest prawie cały czarny.

BUJANKA WIĘKSZA

Mierzy ponad centymetr długości, ale nie przekracza 1,5 cm, jest więc całkiem spora jak na muchówkę, chociaż nie największą z nich.

JEDNOROŻEC

To chyba najbardziej zaskakująca cecha wyglądu fizycznego tego owada – długa, prosta ssawka! Wygląda trochę jak igła, jakby miała zrobić krzywdę, ale w rzeczywistości służy do przyjmowania pokarmu, którym jest nektar kwiatowy. Nie wyrządzi nią krzywdy człowiekowi, nie trzeba więc się jej obawiać.

TRYB ŻYCIA

Jest gatunkiem ciepłolubnym! Funkcjonuje tylko gdy jest ciepło, im większe słońce tym lepiej, tym więcej ich można spotkać, tym szybciej latają i tym częściej  również przysiadają np na listkach czy łodygach by odpocząć. Oczywiście latanie w tak szybkim tempie wymaga zużycia ogromnej ilości energii i właśnie z tych powodów potrzebne są przystanki. Ale jest tu jeszcze jeden plus wynikający z takiej strategii odżywiania się. Większość muchówek przysiada na kwiatku z którego się posila, przeciwnie do bujanek, co sprawa, że często padają łupem np pająków kwietników. Bujanka wisząc w powietrzu nie dopuszcza do takich sytuacji 🙂

KIEDY OBSERWOWAĆ

Można je spotkać na łąkach, skrajach lasu, lub w ogrodach wyłącznie wiosną, od końca marca do końca kwietnia, rzadziej w początkach maja. Od połowy maja do … połowy marca w następnym sezonie jest to raczej wykluczone!

LARWOBOMBY

Samice zrzucają swoje jaja z których wylegną się larwy niczym bomby zrzucane z samolotów. Ich larwy pasożytują na innych gatunkach owadów, najczęściej na przedstawicielach błonkoskrzydłych np. pszczolinkach.  Wspomniane larwobomby zrzucane są właśnie do wcześniej namierzonych gniazd. Żeby tego było mało – aby celniej „strzelać” bomba musi posiadać odpowiedni ciężar, a żeby ten efekt uzyskać samice bujanki większej obtaczają jajeczka ziarnkami piasku.

KIEPSKIE ZDJĘCIA!

Szybkość z jaką poruszają się te owady jest zaskakująca również dla nowoczesnych technologii. W locie ciężko wykonać im nierozmazane zdjęcie ponieważ wymachują skrzydełkami niesamowicie szybko. Stąd też i ilość materiału zdjęciowego w tym wpisie jest bardzo skromna, a materiał video również jest średni, bo non stop gubiłem je z oczu.

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®