W czeskich partiach Gór Stołowych, nade wsią Suchý Důl, w głębokiej piaskowcowej dolinie znajduje się wodospad. Czesi nazywają go swoją Niagarą. Dziś o tym jak wygląda i o ekstremalnie pobudowanych domkach wakacyjnych

BROUMOVSKÉ STĚNY

W tłumaczeniu na język polski to po prostu Broumwskie Ściany. To pasmo górskie będące częścią pasma Gór Stołowych. Znajduje się pomiędzy takimi jednostkami jak czeskie Adrszpaskoteplickie Skały a polskimi, wschodnimi partiami Gór Stołowych (m.in. ze Szczelińcem Wielkim czy Błędnymi Skałami).

Częścią Broumowskich Ścian są Polickie Ściany (od miejscowości Police nad Metují) i to właśnie w ich obrębie znajduje się czeska Niagara oraz dolina Hajkove Rokle.

SUCHÝ DÚL

To wieś na  wschód od miejscowości Police nad Metují. To właśnie od nazwy tej miejscowości wziął swoją nazwę wodospad znajdują się w skałach i lasach ponad wsią.

NIAGARA

Zaznaczona jest na mapach mapy.cz ale polskie mapy Broumowskich Ścian czy Broumovska nie ujawniają położenia tego miejsca. Można tu dotrzeć odbijając w lewo od żółtego szlaku wiodącego w gorę. Nie zaznaczono dojścia na żadnej mapie ale zaznaczyłem ja ma mapie zamieszczonej poniżej.

Wodospad składa się z dwóch kaskad o łącznej wysokości około 5,5 metra (3,5 +2).

This slideshow requires JavaScript.

Woda spada tutaj z skalnego progu a pomiędzy kaskadami uformowała niewielki kocioł eworsyjny.

Wodospad i jego najbliższą okolicę można zobaczyć na nagraniu poniżej 🙂

BRAK POPULARNOŚCI

Mimo chwytliwej nazwy miejsce to jest mało popularne. Dlaczego? Otóż w porze suchej wodospad zanika, woda nie spada już efektownie z kilku metrów a jedynie ledwo co cieknie po skalnych ścianach. Tak więc jeśli chcecie odwiedzić to miejsce i zobaczyć Niagarę w swojej pełnej okazałości wybierzcie się tam w okresie roztopów lub w okresie deszczowym.


HAJKOVE ROKLE

To dolina wypreparowana w piaskowcowym podłożu na której końcu znajduje się w/w wodospad.

Prowadzą przez nią stare, zarośnięte ścieżki w wielu miejscach zalane podczas deszczowej pogody.


W kilku miejscach trzeba przeciskać się między wąskimi przesmykami. W kilku miejscach okresowo pojawiają się również niewielkie kaskady.


Większość „infrastruktury” w postaci mostków/kładek jest w stanie agonalnym. Widać, że rzadko kiedy zapuszcza się tu człowiek.

Fragment tej doliny możecie obejrzeć na nagraniu poniżej 🙂

DOMKI WAKACYJNE

Na krawędziach doliny Hajkove Rokle, a także w wielu innych miejscach w okolicy, Czesi pobudowali sobie niewielkie, drewniane lub kamienno-drewniane domki letniskowe. Często znajdują się nad przepaściami i tylko balustrady balkonowe chronią od kilku bądź kilkunastometrowego lotu w dół.W nagraniu, które zamieściłem powyżej można obejrzeć lokalizację jednego z takich domków, akurat tego z którego można zejść metalową drabinką w dół doliny.


Można oglądać wiele form skalnych. miejscami głębokość doliny dochodzi do ponad 20 metrów.

This slideshow requires JavaScript.

Jest tu bardzo dziko! Z pewnością miejsce to ma swoje tajemnice, których odkrycie może dostarczyć wrażeń. Ale miejcie się tu na baczności i nie eksplorujcie tego miejsca w pojedynkę.

RÓWNOWAGA

Na jednej ze skał w dolinie można zobaczyć wykuty symbol „yin-yang”

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®