Od maja do września trwały prace remontowe fragmentu niebieskiego szlaku turystycznego z Przełęczy Okraj na Czoło (Kowarski Grzbiet). Jak wygląda ten szlak obecnie? Z pewnością będzie wygodniej go przemierzać.
Wyszedł z Domu - Remont szlaku ...

Postkatastroficzny, górnoreglowy las świerkowy na Kowarskim Grzbiecie

Karkonoski Park Narodowy w porozumieniu ze swoim czeskim odpowiednikiem KRNAP’em zdecydował się na remont szlaku aby ułatwić na nim poruszanie się turystom. Ci, którzy wędrowali tędy w trakcie roztopów czy o  deszczowych porach mogą rozumieć potrzebę podjęcia się remontu. Szlak nie należał do najłatwiejszych, w dodatku przez brak dostatecznej ilości przepustów był bardzo błotnisty i często obsuwał się wręcz pod nogami, nie mówiąc już o tym, że często służył za koryto okresowym strumieniom.

Jeden z kilkudziesięciu nowych przepustów na szlaku ...

Jeden z kilkudziesięciu nowych przepustów na szlaku …

Prace uwzględniały uporządkowanie szlaku w tym wyłożenie jego fragmentów kamieniem przez co został trochę wyrównany. W niektórych miejscach wzdłuż szlaku ułożono uschnięte świerkowe pnie. To co chyba jednak najbardziej przydatne (i efektywne) to przepusty wodne, których na tym niespełna 2 km odcinku pojawiło się kilkadziesiąt, dzięki czemu szlak nawet podczas obfitych opadów będę odwadniany. W jego dolnej części pojawił się również świerkowy płot (ogrodzenie).

This slideshow requires JavaScript.

Jak można było przeczytać na stronie KPN-u prace realizowane były w „ramach projektu: Ochrona najcenniejszych ekosystemów Karkonoskiego Parku Narodowego (…)”

Wyszedł z Domu - Remont Szlaku ...
W tym samym czasie wyremontowany został również górny odcinek żółtego szlaku prowadzący od granicy Karkonoskiego Parku Narodowego na Skalny Stół.

A Panoramy z tego odcinka się nie zmieniły i są wciąż wysoceurokliwe 🙂

This slideshow requires JavaScript.

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Leave A Reply

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®