Wieściszowice to wieś w Rudawach Janowickich słynąca z górnictwa, do tego stopnia, że największą sławą w regionie cieszą się zabytki pogórnicze w postacie wszystkim dobrze znanych Kolorowych Jeziorek. Ale działał tu również kamieniołom amfibolitu, który od 1990 jest już nieczynny i służy jako strzelnica oraz miejsce wywozu gruzu.

Wpis nie zawiera żadnych odkrywczych treści, ale może ktoś będzie poszukiwał aktualnych (kwiecień 2021) zdjęć i informacji o tym obiekcie, a miejsce to jest raczej rzadko odwiedzane (czemu nie ma chyba co się dziwić skoro można tu zostać zastrzelonym).

WIEŚCISZOWICE

Sam kamieniołom położony jest w najwyższych częściach wsi, niedaleko drogi prowadzącej na Przełęcz Rędzińską. Prowadzi do niego kilka dróg od głównej drogi asfaltowej.


Z kamienia, który tutaj wydobywano budowano okoliczne domostwa. W miejscowości zachowały się jeszcze (choć niektóre już tylko w formie ruin) budynki ze ścianami z amfibolitów, niektóre nawet z XVIII wieku. Ta skała służyła również do kładzenie posadzek.


Przez środek kamieniołomu przepływa potok, który pośród starej zabudowy kamieniołomu (ruin) tworzy w okresach roztopowych wodospad. Możecie go zobaczyć na nagraniu zamieszczonym poniżej.

 

MINERAŁY I NIE TYLKO …

Fani geologii i minerałów mogą tu znaleźć hornblendę, hematyt, piryt, tytanit, szczotki kalcytowe czy dendryty manganowe a także przeróżne amfibole.

STRZELNICA

Dolne rejony (o ile nie całość) jest w użytkowaniu Karkonoskiego Klubu Strzeleckiego „Perkun” o czym informują tablice z zakazem wstępu i ostrzeżeniem o możliwości utraty życia.


KAMIENIOŁOM

Ma kilka poziomów. Po części jest zarośnięty, ale wziąć dobrze widoczne są skalne ściany. Znajdują się tu dwie wieże (obserwacyjne? sygnalizacyjne?) na które wejść się nie da, gdyż drabiny są dopiero od wysokości kilku metrów. Mimo wszystko ich stan techniczny może wywołać loteryjne efekty więc nie radziłbym korzystać z wchodzenia na te wieże 🙂

Sporo tu również różnego rodzaju ruin, które zaczynają się już od głównej drogi asfaltowej.


Nie można powiedzieć, że kamieniołom jest strasznie zaśmiecony bo widziałem wielokrotnie gorsze obiekty, ale tutaj również przywożono gruz.

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®