Miejsce idealne! Nie prowadzi do niego żaden szlak turystyczny, mimo wszystko dostanie się do niego nie jest wielkim problemem. Sam wodospad jest przepiękny, wysoki na 12 metrów co czyni go drugim pod względem wysokości wodospadem w całym paśmie Wysokiego Jesionika.
SPIS TREŚCI:
1. WYSOKI JESIONIK
2. GDZIE TO JEST?
3. DOJŚCIE POD WODOSPAD
4. HISTORYCZNY GÓRNY ŚLĄSK
5. WODOSPAD KRÓLEWSKI
5. PRZYRODA
1. WYSOKI JESIONIK
To najwyższe pasmo Sudetów Wschodnich z najwyższym szczytem Pradziadem (1491 m n. p. m.). Każdy kto będzie chciał tu dotrzeć z pewnością to zrobi. Piękny kawałek świata! Poniżej przedstawiam przybliżony zasięg tego pasma, które w języku czeskich określa się Hrubý Jeseník (albo Vysoký Jeseník. Oznaczyłem również lokalizację wodospadu.
Jadąc z Sudetów Środkowych lub Zachodnich najlepiej przekroczyć granicę w Złotym Stoku, w Lutyni, albo w Międzylesiu. Dla tych ze wschodu Sudetów oraz północny przejścia graniczne w Głuchołazach albo w Sławniowicach powinny być dobrym wyborem. Jest cała gama możliwości 🙂
2. GDZIE TO JEST?
Královský vodopád znajduje się na stromych zboczach, w dolinie powstałej między najwyższym szczytem pasma – Pradziadem (czes. Praděd), a Małym Dziadkiem (czes. Malý Děd) na wysokości około 1015 m n. p. m. Zlokalizowany jest około 60 metrów od niebieskiego szlaku turystycznego z przełęczy Videlské sedlo do schroniska Švýcárna. Szlak jednak do niego nie prowadzi.
Najłatwiej dostać się tu z miejscowości Vidly
3. DOJŚCIE POD WODOSPAD
Po drodze znajduje się ciekawy pomnik przyrody w postaci bramy ze starych świerków. Niestety jeden ze świerków dokonał żywota w niedalekiej przeszłości o ostał się po nim jedynie suchy pień o wysokości 3-4 metrów. Za nim widać posadzony młody świerk, który najpewniej ma na celu zamienić swojego starszego kolegę.ss
Wodospad znajduje się około 300 metrów powyżej odbicia w wąską ścieżkę. Nie jest oznaczony, nie widać ani nie słychać go ze szlaku, nie prowadzi do niego szlak turystyczny, nie ma żadnych tabliczek ani strzałek, a jedyne dojście do niego jest dość nielogiczne. A to drugi co do wysokości wodospad w Wysokim jesionku! I nic do niego nie prowadzi? Sam obserwowałem jak ludzie wędrują tym szlakiem, przechodzi beznamiętnie i obojętnie szlakiem w obu kierunkach bez świadomości, że tam jest „coś pięknego”. NIESAMOWITE! Wodospad mógłby być celem kilkugodzinnej wycieczki, tak sam w sobie, a tutaj jest pozostawiony na turystycznym uboczu. Czy to dobrze czy źle? Chyba dobrze! Kto naprawdę chce go znaleźć i do niego dotrzeć – ten to zrobi. Kto się śpieszy, nie miał czasu na sprawdzenie map i zasięgnięcie informacji, ten nie dotrze w te miejsce. Z „życia” wiemy, żę Ci „szybcy turyści” są, generalizując, większymi śmieciarzami więc może i dobrze, że tu nie docierają 🙂
Już Wam wyjaśniam jak do Niego trafić 🙂
Kluczowym momentem jest utworzony sztucznie kamienny próg na potoku (na zdjęciu poniżej).
Pokazuję to również na nagraniu.
W tym miejscu należy przestąpić przez potok i próbować trzymać się lekko wydeptanej ścieżki. Po kilku minutach powinniście być na miejscu.
Ścieżkę naniosłem na mapę poniżej. Zaznaczyłem również odcinek ślepej ścieżki, która najprawdopodobniej została wydeptana przez poszukujących wodospadu. jest ślepa, ponieważ dojście tędy jest trudne (chociaż możliwe :p)
Wodospad jest widoczny już z 20-25 metrów, ale jako że jest w gęstym, dzikim lesie, jego obserwacja jest możliwa tylko z bardzo bliskiej odległości.
Znajduje się na bezimiennym, niewielkim potoku, zasilającym około 30 metrów poniżej wodospadu Średnią Opawę (czes. Střední Opava).
JEST PIĘKNY! Ja się złapałem za głowę jak tu dotarłem! Myślałem, że to będzie niewielka 3-4 metrowa kaskada, a tu takie cuda …
Jego Wysokość (tak, bo to Królewski Wodospad co wyjaśnię nieco niżej) to 12 metrów 🙂 Woda spada z urwiska/progu skalnego w postaci dwóch prawie że pionowych kaskad.
W okresie suchym wodospad pewnie wygląda mniej okazale niż na zdjęciach i nagraniach, ale pewnie gdy są roztopy lub ogromne ulewy musi tworzyć niesamowity spektakl! Koniecznie muszę tu zajrzeć zimą albo wczesną wiosną! 🙂
Teren jest bardzo dziki, w wodospadzie zalegają zwalone pnie, a u stóp wodospadu leży świeżo przewrócone drzewo.
Mimo wszystko miejsce mogę określić bardzo bezpiecznym! Ba! Myślę, że można by tu przyprowadzić małe dzieci i pozwolić im się tu wykąpać. Miejsce idealnie się do tego nadaje. Kamienie u stóp wodospadu nie jest specjalnie ostre, płytki „basen” jaki utworzyła woda ma zaledwie 30-40 cm głębokości.
Samemu nie mogłem powstrzymać się przed kąpielą w tym miejscu 😀
4. HISTORYCZNY GÓRNY ŚLĄSK
Chociaż dziś Górny Śląsk kojarzy się większości z administracyjnym obszarem województwa śląskiego to jednak jego obszar jest inny. Historycznie zarys tej krainy ulegał zmianom. Sam podział na Górny i Dolny Śląsk również nie był od samego początku. Fakt jest taki, że najwyższym szczytem Górnego Śląska jest Pradziad. Przez jego szczyt przebiega jednak granica Śląska i Moraw, i dla tej drugiej krainy ten szczyt jest również najwyższym! Tak więc północne i wschodnie stoki tej góry należą do historycznego Górnego Śląska, a na tych właśnie zboczach znajduje się opisywany wodospad 🙂
5. WODOSPAD KRÓLEWSKI
Tak właśnie powinniśmy przetłumaczyć nazwę tego wodospadu na język polski. Ale dlaczego królewski? Tak więc potok Średnia Opawa, do którego dopływa bezimienny ciek wodny na którym powstał nasz wodospad nazywał się w przeszłości „Königsbach„. Stąd nazwa wodospadu zachowała pamięć o królu (niem. König). Tu nasuwa się jednak kolejne pytanie – od jakiego króla i jakich wydarzeń ów potok zaczerpnął swoją nazwę? W tej materii jednak nie posiadam dostatecznej wiedzy i nie podejmę się próby odpowiedzi. Pobliska miejscowość uzdrowiskowa Karlova Studánka, odnosi swoją nazwę do Karola Ludwika Habsburga, który królem nie był, a jedynie arcyksięciem. Tylko ta postać przychodzi mi na myśl w kwestii tej przestrzeni – Innych potencjalnych nazwodawców nie potrafię wskazać.
6. PRZYRODA
Wędrując wzdłuż Średniej Opawy można obserwować tojady dzióbate (albo pstre), w Polsce objęte częściową ochroną gatunkową. To niebezpieczne – trujące – roślin, których lepiej nie dotykać i od których z dala należy trzymać dzieci. Ludową nazwą wszystkich tojadów jest „mordownik” co powinno skuteczni odstraszyć od jakichkolwiek kontaktów fizycznych z tą rośliną 🙂