Liczy sobie 80 metrów długości i jest najdłuższym tego typu obiektem na Dolnym Śląsku. Ale nie to rozmiary a jakość wykonania tego obiektu skłania ku podziwowi. Łączy dwa obiekty przyrodolecznicze w sercu Świeradowa – Zdroju. Być tu i nie zobaczyć jej od środka? Wielka strata!

ŚWIERADÓW – ZDRÓJ

Pierwszy obiekt zdrojowy (zwany od 1781 roku Domem Źródlanym) powstał jeszcze w XVIII wieku ale był to bardzo skromy obiekt – w zasadzie była niewielka, drewniana altana.  Obok niej postawiono kapliczkę.


Po wielkim pożarze, który miał miejsce w 1895 roku postanowiono wznieść obiekt, który do dziś powala swoim wyglądem. Wybudowano go w 1899 roku na podstawie projektu wrocławskiego architekta Grossera. Przy budowie pracowało 600 osób a kosztowała jak na swoje czasy ogromną kwotę!


Pierwotnie nie posiadała okien.


Wewnątrz, przy wejściu głównym znajduje się ujęcie wody pitnej. Obiekt posiada również scenę.

Hala spacerowa jest wysoka na 10 metrów i szeroka również na 10!


Na uwagę zasługuje z pewnością szereg malowideł przedstawiających naturalne wzory – polichromie roślinne.


Nad sceną znajduje się polichromia przedstawiają herb fundatorów – Schaffgotschów!


OD ZEWNĄTRZ

A tak się prezentuje od zewnątrz.


Wewnątrz znajdują się kawiarenki i inne lokale usługowe.

GALERIA

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®