Wygląda niesamowicie! Trochę jakby glony albo mineralizacja. Ale to bakteria! Tworzy oryginalne formy na dnach niewielkich zbiorników wodnych. Ale żeby mogła istnieć musi być spełnionych wiele czynników. Te fantastyczne formy życia można spotkać również i u nas, w Sudetach …

Patrząc w wodę można pomyśleć, że widzi się w niej nadzwyczaj zaoblone otoczaki, chociaż kolor nie do końca pasuje.  Kolorowe kępki, przeważnie pomarańczowo-kremowe czasami pomarańczowo-brunatne, albo i rdzawe, mogą wydawać się również minerałami. I tak było w przeszłości – uważano, że to minerały oparte na siarce tworzą takie formy. Ale prawda jest z goła odmienna. Odkryjmy ją …

GÓRY ŁUŻYCKIE!

Choć takie formy występują w wielu pasmach górskich (m.in Sudetów), to jednak jest jedno miejsce, które najlepiej ukazuje ten niezwykły walor.


Znajduje się w Górach Łużyckich, na dalekim zachodzie Sudetów, u naszych południowych sąsiadów Czechów. Zdjęcia zamieszczona w treści tego artykułu pochodzą właśnie stamtąd. Dokładnie chodzi o miejsce zwane Siarkowym Źródłem (czes. Sirný pramen).


To zaledwie ok 4 kilometry na południe, południowy-zachód od najwyższego szczytu pasma (czes. Luž; niem. Lausche) i około 7-8 km na południowy-zachód od słynnego kurortu Jonsdorf.  oznaczyłem to miejsce na mapie.


SIRNY PRAMEN!

Prowadzi do niego oznakowana ścieżka od drogi asfaltowej i leśnego parkingu. Przez potok przełożono drewniany mostek by móc się tam wygodnie przespacerować.


Tuż przy Hamerský potoku znajduje się źródło wybijającej spod ziemi wody. Ma postać basenu o średnicy około 3 metrów. Rzuca się w oczy ze względu na swoją barwę.


To właśnie to miejsce! Tak to wygląda na żywo …

LEPTOTHRIX OCHRACEA

Dopiero w 1907 roku, po badaniach profesora Hansa Molischa, okazało się, że za te formy odpowiada nie siarka a … LEPTOTHRIX OCHRACEA!


To bakteria żyjąca w słodkich, bogatych w żelazo wodach, ale ubogich z kolei w substancje organiczne. Z reguły można ją spotkać na terenach podmokłych. Bakteria żywi się i rozmnaża poprzez utlenianie żelaza zawartego w wodzie.

Chociaż formy jakie tworzą skupiska tej bakterii wyglądają na twarde to w rzeczywistości są miękkie, mają żelową konsystencję. można powiedzieć, że kładą się po podłożu i przeszkodach jakie spotykają na swojej drodze i dopasowują się. Czasami tworzą pięknie zaokrąglone formy przypominające otoczaki.


Dopiero gdy przyjrzymy się uważnie kamieniom znajdującym się powyżej poziomu wody okaże się, że to tylko substancja o konsystencji żelu.


ATRAKCJA?

Podobno kiedyś miejsce to budziło spore zainteresowanie, które z czasem spadło. Dopiero w 1999 zagospodarowano je ponownie i teraz znów przyciąga wędrowców. Ale tylko takich „niszowych”, nie ma ich wielu.


GALERIA

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®