Najczęściej można go spotkać spacerując leśną ścieżką lub na polanie. Ale nie jest motylem o którym słyszy się często i którego każdy potrafi rozpoznać.
RUSAŁKOWATE
Zalicza się do bardzo licznej rodziny rusałkowatych, podobnie jak wszystkie rusałki, dostojki, przeplatki, polowce, mieniaki, górówki, przestrojniki czy skalniki. O jej przedstawicielach pisałem już kilkukrotnie w przeszłości na łamach WZD. W Polsce występuję 75 gatunków z tej liczącej ponad 6000 gatunków rodziny!
C jak ceik – historia pewnej naznaczonej rusałki!
Przeplatka atalia – piękny i popularny motyl dzienny
Rusałka osetnik – pędziwiatr z południa
Rusałka pokrzywnik – popularny motyl naszych łąk i ogrodów
Admirał rusałka – jeden z największych przedstawiciel rodziny rusałkowatych w Polsce
Jest jednym z kilku krajowych osadników obok m.in. osadnika kostrzewca, osadnika megera czy osadnika wielkookiego.
OSADNIK EGERIA
Pararge aegeria
SAMIEC (powyżej)
Tłumacząc angielską nazwę tego gatunku – speckled wood butterfly – otrzymamy „nakrapianego (albo plamistego) motyla drzewnego„.
WYGLĄD
Nie należą od największych „rusałek”, osiągają do 4,2 cm rozpiętości skrzydeł. Dymorfizm płciowy jest dość wyraźny i przede wszystkim skupia się na różnicy w wielkości jasnej otoczki wokół oczek tylnej pary skrzydeł oraz ilości jasnych czworokątnych plam na przedniej parze. U samic otoczka jest większa niż u samców, podobnie jak ilość „kwadratowych” plam na przedniej parze skrzydeł.
Ubarwienie pozwala dobrze wtapiać się w otoczenie skraju lasu czy podleśnych zarośli (np. z ostrężyną czy maliną). Charakterystyczne oczka występują po obu stronach skrzydeł. Jak u wszystkich motyli są „bronią”, odstraszającą polujące nań drapieżniki np. ptaki.
Wydaje dwa a czasami nawet trzy pokolenia w ciągu roku. Od lipca do września można spotkać osobniki z drugiego pokolenia w roku, te wrześniowe lub październikowe mogą być już z trzeciego.
WYSTĘPOWANIE
Zamieszkuje znaczne obszary bo całą Zachodnią Palearktykę, czyli w całej Europie oraz w części północnej Azji. W Polsce można go spotkać praktycznie w całym kraju. Obecnie, poprzez zmiany klimatyczne i przenoszenie się stref klimatycznych na północ, gatunek ten zwiększa swoje zasięgi występowania właśnie w kierunku północnym. Nie lubi wysokich temperatur, lubi za to wilgotne miejsca to zdaje się być przyczyną tych zmian.
Nie są najłatwiejszymi obiektami do obserwacji, są płochliwe, bardziej niż większość rusałek, ale przy odpowiednio spokojnym zachowaniu można się do nich zbliżyć i podejrzeć ich zachowanie 🙂
Od końca kwietnia do czerwca nie powinno być problemu ze spotkaniem go podczas spaceru po lesie.
Czasami może ich być wiele w jednym miejscu a wtedy można obserwować walki samców o terytorium i samiczki. W efekcie tego ich skrzydła moją ucierpieć …
Na koniec krótkie nagranie z osadnikiem egeria w jego naturalnym środowisku. Co prawda krótkie bo był dość lękliwy, a ja niezbyt ostrożny podczas spotkania.