CZYTAJ WIĘCEJ!

Pańczawski wodospad jest największym w Karkonoszach. Ba, nawet w całych Sudetach (po obu stronach granicy) i w całych Czechach. Wody Pańczawy spadają tu w dół na odcinku ponad 250 metrów pokonując przy tym 148 metrów różnicy wysokości. Tworzą liczne kaskady w międzyczasie rozgałęziając się na wiele ramion.

Ponoć wiosną, gdy topnieje śnieg wodospad zwiększa swoje wymiary do 162 metrów wysokości. W najszerszym miejscu ma ponad 20 metrów ale fragmentami zwęża się do kilkudziesięciu centymetrów szerokości. Niewątpliwie pięknym widokiem jest Pańczawa meandrująca Doliną Łaby (czes. Labský důl) otoczoną Karkonoszami.
Znajduje się po czeskiej stronie Karkonoszy(Pančavský vodopád) zalewie kilka kilometrów na południe od Śnieżnych Kotłów czy Łabskiego Szczytu. Od strony czeskiej najlepiej dotrzeć do niego ruszając ze Spindlerovego Młyna albo z miejscowości Misecky. Wodospad znajduje się około kwadrans drogi od znanych powszechnie tzw Źródeł Łaby.
Etymologicznie „Pančava” oznacza po prostu „plusk”(z niemieckiego pantschen = plusk, pluskać się)


Nie jest łatwym zadaniem obserwowanie wodospadu w całej swojej okazałości. Do tego konieczna jest lornetka bądź aparat z obiektywem „tele”, no i oczywiście odpowiedni punkt w przestrzeni Karkonoszy z którego można te arcydzieło Matki Natury dostrzec. Z bliska się nie da, z okolic wodospadu można zobaczyć jedynie 1/5 całości, tylko górne kaskady.

Miejsce właśnie trafia na listę Waszych miejsc, które musicie odwiedzić w Sudetach 🙂

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®