Warto czasem pochylić się nad podłożem i zajrzeć w jego mikrokosmos! Można dostrzec np. taki urodziwy mszysty las. Ten piękny gatunek mchu roślinie pospolicie niemal w całym kraju – od niżu po góry. To płonnik włosisty i jego sporofity …

PŁONNIKOWATE

Zalicza się do rodziny płonnikowatych. Mamy w Polsce wiele gatunków z tej rodziny a ich odróżnianie od siebie jest trudne i kłopotliwe. Większość preferuje wilgotne środowisko – najlepiej od razu torfowiska – ale w przypadku tego gatunku najbardziej odpowiednie warunki to ciepłe, nasłonecznione miejsce. Wszystkie płonniki lubię kwaśne gleby więc obecność drzew iglastych jest niezbędna.


MIKRO LAS

Tworzą go mchy wspomnianego gatunku, a dokładnie młode, ale tylko męskie pędy, charakterystycznie wybarwione na ciemnoczerwony kolor.

Na rysunku zamieszczonym powyżej widać męskie osobniki jako trzecie od lewej strony, a ponad ich zieloną częścią widać to co nazywam „lasem”. To właśnie o te części tych roślin chodzi.

W zamieszczonej galerii puszek już nie widać – zarodnia poszła w świat zeszłej jesieni, a to co wieńczy „pnie” w tym mikrolesie to pozostałości zeszłorocznych puszek.


Jak widać na zdjęciach dobrze mu na wychodniach skalnych zlokalizowanych w lesie z przewagą świerka. To idealny typ środowiska dla tego gatunku.

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Leave A Reply

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®