W Polsce mamy obecnie 23 parki narodowe, czyli obszary uznane ze największe dobro naturalne kraju i tym samym najsilniej chronione. Idąc na przekór powiedzeniu „cudze chwalicie, swojego nie znacie” postanowiłem przyjrzeć się bliżej tym co posiadamy w obrębie kraju. Dziś galeria opisowa z najmniejszego ze wszystkich parków narodowych w Polsce!

WOJEWÓDZTWO: MAŁOPOLSKIE
POWIAT: KRAKOWSKI
MEZOREGION: NIZINA OLKUSKA

NAJMNIEJSZY

Parki narodowe w Polsce stanowią nieco więcej niż 1% powierzchni. Ich rozmiary są bardzo zróżnicowane. Najmniejszym ze wszystkich jest opisywany w tym artykule Ojcowski Park Narodowy, którego powierzchnia to 21,5 km². Dla porównania, największy – Biebrzański Park Narodowy – jest około 28-krotnie większym (niespełna 600 km²). W porównaniu do sudeckich – jest około 2,5-krotnie mniejszy niż Karkonoski Park Narodowy i prawie 3-krotnie mniejszy niż Park Narodowy Gór Stołowych.

WALORY

Ale nie rozmiar czyni obszary trakcyjnymi, a ich bogactwo przyrodnicze, zarówno przyrody ożywionej jak i tej nieożywionej. W Ojcowskim Parku Narodowym chroni się przede wszystkim unikatowe formy skalne w wapiennym podłożu.

Niektóre z nich są słynne na cały kraj i większość obywateli je kojarzy, choć może nie wiedzieć, że to właśnie o ten obszar chroniony chodzi Tak jest np z urokliwą basztą skalną Maczugą Herkulesa – ikoną parku.

Oczywiście, chroni się tu cały obszar – znaczną część Doliny Prądnika, która skrywa najciekawsze formy skalne, ale również rzadkie gatunki flory i fauny. Osią parku jest wspomniana Dolina Prądnika, w obrębie której znajdują się najbardziej cenione formy.

Występują tu również liczne jaskinie krasowe, w których w przeszłości dokonywano cennych odkryć archeologicznych.

GALERIA

Do najbardziej znanych skał (lub grup skał) należą np. Brama Krakowska,

Skały Koronne, w których doszukać się można m.in. Rękawicy, …


Ściany skalne Doliny Prądnika dochodzą tu do kilkudziesięciu metrów.


Znajduje się tu kilka średniowiecznych zamków, zachowanych w lepszym lub gorszym stanie. Przebiega tędy słynny Szlak Orlich Gniazd.


LUDZIE

Dolina Prądnika jest zamieszkana, i można tu oglądać drewnianą, wiejską zabudowę. Nie wszystkie obiekty mają się jednak dobrze, co może dziwić, biorąc pd uwagę, że dzieje się tutaj naprawdę sporo i miejsce to generuje spore zyski.

W sezonie, niestety, parking w Ojcowie zapełnia się już przed godziną 9 rano, a auta zaparkowane są po obu stronach pobocza na odcinku kilku kilometrów przy każdej z dróg dojazdowych do serca parku.

PODSUMOWANIE

Walory estetyczne i przyrodniczego tego miejsca stoją na wysokim poziomie. Miejsce jest więc godne uwagi i sporo można w nim się nauczyć. na terenie parku jest sporo możliwości noclegowych oraz punktów gastronomicznych. Problem parkingu rozwiązuje się – co najwyżej parkuje się w znacznej odległości od Ojcowa, ale to tylko sprawia, że dłużej się przebywa w tym wyjątkowym terenie.

Fotografie: Piotr Jochymek – październik 2019

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®