Tłoczyna to niepozorne wzniesienie w północnej części Grzbietu Kamienickiego polskich Gór Izerskich. To co wyróżnia jednak ten szczyt to niewielkie gołoborze na jego zboczu. Do tego miejsca nie zaprowadzą szlaki ani choćby ścieżki. Czy jest warte uwagi? Przyjrzyjmy mu się z bliska 🙂

Najłatwiej trafić tu z takich wsi jak Antoniów, Kwieciszowice czy Proszowa, jednak samo gołoborze ukryte jest w gęstym lesie świerkowym i nie prowadzą do niego żadne szlaki, drogi czy nawet ścieżki. Zatem ostatnie metry musimy pokonać na przełaj przez las. Można również tu dotrzeć od południa, z popularnego Rozdroża Izerskiego, z tym, że ten wariant będzie o wiele dłuższy.

IMG_20160217_0001Zdobywając najwyższe partie Tłoczyny od południa na szczyt zaprowadzi nas wąska leśna ścieżka wycięta w borze świerkowym (na fotografii poniżej)

DSC09859A tak prezentuje się najwyższy punkt Tłoczyny wyliczony na 783 m n. p. m.

DSC09880Z tego miejsca musimy przedrzeć się przez las około 100 metrów na wschód i będziemy na miejscu. Dobrze wyszukać sobie odpowiedniej trasy bo młody las jest tutaj bardzo gęsty.

DSC09881Gołoborze!

O tajnikach powstawania gołoborzy pisaliśmy przy okazji gołoborza na Skalniku. Dla uzupełnienia informacji odsyłamy do tego tekstu: Samotne gołoborze na Skalniku

Samo gołoborze nie jest zbyt okazałe jeśli chodzi o jego rozmiary. W najszerszym miejscu ma około 50 metrów, natomiast jego długość nie przekracza 130 metrów. Niegdyś musiało zajmować większy areał ale las stopniowo przejmuje jego terytorium. Widać to na zdjęciu z lotu ptaka. Zachodnia część gołoborza została już „przechwycona” przez las.

mapaRumosz skalny jaki tu napotkamy to gnejsy i granitognejsy. Między nimi czasami uda się dojrzeć mniejsze „okruchy” innych skał czy minerałów.

DSC09919

Uwięziony między blokami skalnymi kwarc

A poniżej galeria zdjęć gołoborza na Tłoczynie.

This slideshow requires JavaScript.

Możemy to zaobserwować wiele gatunków porostów …

DSC09883
… jak również poprzyglądać się dowodom na postępujące w tym miejscu procesy geologiczne np rozdrabnianie bloków skalnych pod wpływem mrozu.

DSC09968

Świeże pęknięcie bloku skalnego na co wskazują ostre krawędzie pęknięcia

Przy dobrej pogodzie roztacza się stąd szeroka panorama. Nam jednak nie udało się jej podziwiać pomimo dobrej pogody (przejrzystość powietrza nie wydała zezwolenia :p)

DSC09896P. S. Na sąsiadującym z Tłoczyną wzgórzu, na Kowalówce, znajdującym się niedaleko na południe również znajdziemy coś na rodzaj gołoborza. Jak sama nazwa wskazuje żeby posiadać status gołoborza dany obszar nie może być zadrzewiony, na Kowalówce natomiast rosną drzewa. Rzadko bo rzadko ale rosną. Ale to również ciekawe miejsce.

DSC09954

Dolne, pozarastane już, fragmenty gołoborza na Tłuczynie

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Leave A Reply

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®