Rusałkowate to najbardziej popularne i najbardziej rozpoznawalne motyle w Polsce. W obrębie tej rodziny można wyróżnić prawie 6 tysięcy gatunków z czego 75 występuje w Polsce. Jednym z nich jest rusałka pokrzywnik, motyl, którego obserwować może każdy, czy to na łące czy w przydomowym ogrodzie.

AGLAIS

Wielkością nie różni się praktycznie od najpopularniejszej polskiej „rusałki” czyli gatunku rusałka pawik. Zamieszkują nawet te same środowisko – od łąk, przez ogrody aż po widne lasy. Podobieństwo te może wynikać również z uwarunkowań genetycznych. Są bowiem spokrewnione tzn zarówno pawik jak i pokrzywnik należą do rodzaju aglais. Co ciekawe, w Polsce są jedynymi przedstawicielami tego rodzaju!

RUSAŁKA POKRZYWNIK
Aglais urticae

Jak większość rusałkowatych pokrzywnik wydaje na świat od 2 do 3 pokoleń w jednym sezonie.


Jak wyglądają? To oczywiście widać zna zdjęciach. Trudniej jest zidentyfikować pokrzywnika gdy ma złożone skrzydła, dlatego przedstawiamy galerię (poniżej) tego motyla właśnie w takiej pozycji.

This slideshow requires JavaScript.

Często zimuję u ludzi tzn na strychach, w piwnicach lub w pomieszczeniach gospodarczych.


Ich zasięg występowania ogranicza się do Eurazji.

Są dość ostrożne, ale przy odrobinie finezji w poruszaniu się da się je podejść i sfotografować. Szczególnie gdy zajęte są pozyskiwaniem nektaru z kwiatów, to musi być dla nich wręcz narkotycznie uzależniający trunek 🙂

This slideshow requires JavaScript.

O motylach pisaliśmy już w przeszłości:
Przeplatka atalia – piękny i popularny motyl dzienny
Rusałka pokrzywnik – popularny motyl naszych łąk i ogrodów
Rusałka osetnik – pędziwiatr z południa
Furczący koliber polskich łąk i ogrodów – fruczak gołąbek!
Rusałka admirał

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®