Jeden z najbardziej pospolitych gatunków rzeżuchy w Polsce. Mimo, że to dla wielu osób „chwast” to jej znaczenie dla wielu owadów jest spore, posiada również cenne właściwości jako surowiec zielarski, który można wykorzystać w kuchni na szereg sposobów. Ma bardzo przyjemny, lekko pikantny smak!
RZEŻUCHA
Należy do bardzo szerokiej rodziny kapustowatych. W Polsce mamy 9 gatunków rzeżuchy występujących w środowisku naturalnie, oraz co najmniej dwa, które zostały tutaj „zawleczone” z zewnątrz. Poszczególne gatunki często tworzą ze sobą mieszkańce.
ŁĄKOWA
To gatunek preferujący wilgotne łąki, skraje pól uprawnych a także rowy. Posiada drobne kwiaty jasnoróżowego lub białego koloru. Kwitnie wiosną, od kwietnia do maja. jej budowa jest raczej skromna, przez co na pozór nie rzuca się w oczy, ze względu na niewielkie listki oraz drobne kwiaty.
RZEŻUCHA ŁĄKOWA
Cardamine parviflora
Jest rośliną żywicielską m. in. motyli z rodziny bielinkowatych (np. zorzynka rzeżuchowca – o którym wpis już niebawem) oraz pluskwiaków z rodziny pienikowatych.
Jest bogata w witaminy A, B, K, E, PP oraz sole mineralne, posiada również dużo żelaza, chromu i jodu. Z tego względu pomaga w trawieniu oraz przy usuwaniu toksyn z organizmu oraz obniża poziom cukru we krwi. Czyli idealna dla osób ,które chcą schudnąć 🙂
Można ją spożywać na surowo, np dodając ją jako natkę do zup lub sałatek, albo bezpośrednio na pieczywo. Można nią posypać jajecznicę twarożek albo ziemniaki. W zasadzie można ją zastosować do wszystkiego. Można również zrobić coś na rodzaj soku z łodyżek i kwiatków.
Można ją również suszyć i robić z niej napary a także świeży sok stosować na skórę.
Działa zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz! W tym drugim przypadku odkaża drogi moczowe a po drodze dezynfekuje jamę ustną!
Działa uodparniająco, co pomaga w walce z wirusami! Tak więc częstujcie się zdrowo! Kto jej będzie szukał, na pewno znajdzie! Czasami rosną jej „całe łąki” 🙂