Showing 1 of 1

Nie lubicie pająków? Hmm. Ja też za nimi nie przepadam, ale nie przeszkadza mi to w podziwianiu ich i docenieniu ich wyjątkowej egzystencji, funkcjonalnej budowy ciała, ciekawych zachowań, kunsztu przędzenia nici czy też sztuki i strategii ataku. Są fantastycznie ciekawe.

IMG_0042 modified 2222
Sidlisza piwnicznego mogliście spotkać na swojej drodze już nie raz. A to z racji tego, że często zamieszkuje nasze pobliża: wilgotne i ciemne piwnice (taki też dano mu przydomek) czy różnego typu drewniane zabudowania gospodarcze. Zamieszkują też pod drewnianymi pieńkami lub pod korą gnijącego drewna. Jednak najlepiej czuje się w lesie i tam możemy go spotkać najczęściej, zwłaszcza w lasach liściastych i mieszanych. Pająk ten choć sztukę kamuflażu i ukrywania się ma w małym palcu (tzn. w najkrótszej z odnóży? :p ) to jednak nie da się ukryć, że jest to gatunek liczny. Ale zamieszkuje wyłącznie Europę, chociaż próbowano go introdukować w Stanach Zjednoczonych. Do dziś niektórzy twierdzą, że można go spotkać w „nowym świecie”.

Dorosłe osobniki nie przekraczają 2cm ( średnio 1,5cm).

IMG_0061 modified 222222
Ciekawostką jest społeczny charakter tego gatunku, choć ten w świecie pająków występuje bardzo rzadko. Powszechnym chlebem jest za to kanibalizm, podobnie jest u omawianego pająka. W jednym kokonie jajowym może rozpocząć swoje życie aż do 300 młodych. Po 3 tygodniach młode zaczynają się wzajemnie pożerać, czemu troskliwie przegląda się mama-pajęczyca. Okrutny świat. Przeżywają najsilniejsze? To zależy bardziej od szczęścia, które jest wypadkową kilka cech. Jedną z nich jest oczywiście siła, ale istotna jest również komunikacja, a dokładniej umiejętność obgadania sprawy pt. „kogo zjemy następnego?„.

222222
Młode pająki wspólnie polując potrafią pokonać nawet kilkunastokrotnie większą ofiarę od samych siebie.

Dalej przerażeni?

Co myślisz po przeczytaniu tego artykułu? Dodaj swój komentarz

Podobało Ci się? Polub artykuł lub podziel się nim na facebooku!

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Leave A Reply

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®
Przejdź do paska narzędzi