Piękne, skalne bramy są ikoną chronionej krainy zwanej po obu stronach granicy Szwajcarią – w zależności od kraju jednak albo Czeską albo Saską (Saksońską). Ile ich jest? Tego z pewnością nie wie nikt, ale kilka z nich robi wielkie wrażenie! Dziś chciałbym Wam pokazać pięć skalnych bram z tego regionu 🙂 Zaczynajmy …
SPIS TREŚCI:
1. GÓRY POŁABSKIE
2. DLACZEGO SZWAJCARIA?
3. PRAVCICKA BRANA
4. MALA PRAVCICKA BRANA
5. KUHSTALL
6. SLUNECNA BRANA
7. SKALNE OKNO PRZY SATANSKOPF
8. ZAKOŃCZENIE
1. GÓRY POŁABSKIE
Tak nazywa się jednostkę geograficzną, która zawiera w sobie fantastyczne piaskowcowe formy, chronione po obu stronach granicy – i czeskiej i niemieckiej – parkami narodowymi. W szerszym ujęciu to część Krainy Rudaw, ale wbrew powielanej informacji – nie są to Rudawy (pasmo)! Rudawy również należą do Krainy Moraw ale są oddzielną jednostką a Góry Połabskie nie wchodzą w skład tego pasma.
Ale zostawmy na boku spory o przynależność do jednostek geograficznych. To co w tym obszarze najciekawsze to formacje skalne – gigantyczne, piaskowcowe mury, baszty, kaniony, ostańce oraz skalne bramy (czyli skalne okna) które w tej podatnej na erozję skale występują. Największą atrakcją Czeskiej Szwajcarii jest Pravčická brána, która przyciąga miliony turystów rocznie, wokół niej kręci się turystyka całego regionu a biura podróży z odległych stron organizują cyklicznie wyjazdy właśnie w te miejsce.
To również jedyna z przedstawianych dzisiaj skalnych bram, której zwiedzanie jest odpłatne i kosztuje około 6 do 16 zł (w zależności od wieku).
Skały piaskowcowe, które budują cały region i warunkują wygląd i formę pozwalają na utworzenie się skalnych bram. Jest ich tutaj więcej! Po niemieckiej stronie słynną bramą jest Kuhstall. Rzućcie okiem na mapę z obrazkowym przedstawieniem największych atrakcji regionu – są na niej zaznaczone aż dwie bramy.
Pozostałe skalne bramy oznaczyłem cyferkami na poniższej mapie zgodnie ich numeracją powyższego spisu treści co by łatwiej było je odnaleźć w tym artykule. Dokładnych lokalizacji nie umieszczam na osobnych mapkach ponieważ są to miejsca, które spokojnie możecie wygooglać, ale oprócz jednej z nich, ostatniej 🙂
Określanie pięknego obszaru „Szwajcarią” jest popularnym zjawiskiem. Próbowałem wyjaśnić ten fenomen przy okazji pisania o Szwajcarii Pohlów z Kowar. Możecie ten wpis i fragment odnaleźć tutaj: Kowarska Szwajcaria i Wodospady na Piszczaku. ile ich jest i który jest prawdziwy?
Powszechnie uważa się, że nazwę dla tego regionu wprowadzono na początku XIX wieku. A zrobili to artyści (mówi się nawet o pewnym malarzu), który sporo podróżował po świecie, a ten właśnie kawałek świata porównywał do Szwajcarii – w sensie”tak pięknie, górsko, malowniczo” itd 🙂
Pięknie? Górsko? Malowniczo? Sami oceńcie …
To fantastyczne dzieło Natury! Cudowne miejsce …
To największa piaskowcowa brama w Europie! Jej wysokość waha się od 8 do 16 metrów a ej szerokość to maksymalnie prawie 27 metrów. Wygląda fantastycznie i aż ciężko uwierzyć, że trzyma się na skalnych framugach i nie chce runąć.
Wejście pod nią, oraz na tarasy widokowe skąd widać ją najlepiej jest biletowane.
Znajduje się przy niej również schronisko w którym można zjeść i wypić. Znajduje się tu również toaleta o czym informują „zapaszki” witające turystów już z daleka (zwłaszcza po sezonie letnim i napaści turystów na te miejsce) :p
Prowadzi do niej czerwony szlak z miejscowości Hřensko ale można tu dotrzeć również od miejsca Mezni Louka.
Odkąd rozkręciła się tu turystyka jest jednym z najważniejszych miejsc w obrębie obu parków narodowych. Dojście do niej wskazują stare, historyczne, kamienne drogowskazy.
Mniejsza siostra słynnej Pravcickiej Brany znajduje się około 7 kilometrów na wschód od niej. Jest wysoka na niecałe 2,5 metra i szeroka na niecałe 3,5 metra – można więc powiedzieć, że est zdecydowanie mniejsza od swojej siostry. Nie zapowiada się jednak, że urośnie w najbliższym czasie, wręcz przeciwnie. Skalny most, czyli fragment skał nad oknem, jest pęknięty co prędzej lub później doprowadzi do jej zawalenia. Wydaje się, że może nastąpić to raczej „prędzej” i wiedzą to administratorzy Parku Narodowego Czeskiej Szwajcarii, którzy zdecydowali się podeprzeć wrażliwe miejsce. Przyjrzyjcie się fotografii poniżej – wymurowaną część łatwo zauważyć.
Na jej grzbiecie znajduje się punkt widokowy, ale widok stąd jest raczej ograniczony.
Najłatwiej dotrzeć tu z miejscowości Jetřichovice a dokładnie z części tej miejscowości określanej jako Vysoká Lípa.
5. KUHSTALL
To druga, po Pravcickiej branie, skalna brama w całym obszarze piaskowcowych form skalnych Gór Połabskich. Znajduje się po niemieckiej stronie. Spośród wszystkich wymienionych, do niej dotrzeć najłatwiej.
Jej maksymalna wysokość to 17 metrów a szerokość to 24 metry. jest nieco inna od skalnych bram opisywanych wcześniej. „Dach” tej skalnej bramy jest zdecydowanie szerszy, w zasadzie ta skalna brama jest sporą jaskinią, z wyjściem i wejściem. W przeszłości zresztą w tej przestrzeni chowano bydło podczas wojen. Stąd i jej nazwa: kuhstall oznacza po prostu oborę.
W jej bliskim sąsiedztwie znajduje się gospoda a sama formacja skalna jest bardzo rozbudowana – można tu poprzeciskać się wąskimi korytarzami, wejść na jej szczyt po wąskich metalowych schodkach czy zobaczyć resztki XV-wiecznego zamku, który się tutaj znajdował. odwiedzając to miejsce w sezonie możecie być pewni, że obok Was pojawi się tu również spora publiczność.
6. SLUNECNA BRANA
Nazwę możemy przetłumaczyć na Bramę Słoneczną.
Zlokalizowana jest kilka kilometrów na południe od Parku Narodowego Czeskiej Szwajcarii, około 2 km na wschód od Kanionu Łaby (chronionego odcinka – Národní přírodní rezervace Kaňon Labe. Znajduje się najbliżej miejscowości Kámen obok, której przechodzi zielony szlak turystyczny. odbicie tegoż szlaku przechodzi przez teren bramy 🙂
Skalne okno ma tu wysokość od 1,5 do 3 metrów i szerokość około 6-7 metrów – jest całkiem przyjemne dla oka. W skalnym podłożu wykuto schodki by można było bezpiecznie przechodzić przez bramę na drugą stronę gdzie przed urwiskiem chronią zamontowane barierki.
Znajduje się tu również niewielki krzyż/kapliczka.
Odwiedziny tej bramy skalnej można połączyć z podejściem na jeden z najciekawszych punktów widokowych na Kanion Łaby – Ruzova vyhlidka.
W tym miejscu autor przesyła serdeczne pozdrowienia, zarówno Państwu (czytelnikom) jak i tej cudownej przestrzeni, którą podziwia na fotografii powyżej – niech trwa mimo erozji!
7. SKALNE OKNO PRZY SATANSKOPF
Ostatnia z przedstawionych skalnych bram est najmniejsza i zaraz najbardziej ukryta. To w rzeczywistości niewielkie okienko w skalnym murze, przez które prowadzi ścieżka. Nad oknem znajduje się jeszcze ogrom skał a ono samo jest bardzo nieregularne. Możecie je podejrzeć na zdjęciu i nagraniu poniżej 🙂
Oznaczyłem je również na mapie, bo te nie jest podpisywane i jego lokalizacja jest trudna do odkrycia.
Ile skalnych bram kryją labirynty w obrębie tej „zrodzonej z morza’ krainy (po obu stronach granicy) tego nie wie nikt. Jeśli w przyszłości odkryję „ciekawsze’ skalne okna z pewnością się z Wami podzielę. Jeśli zaś Wam udało się lub uda w przyszłości znaleźć takie cuda Natury podzielcie się proszę w komentarzu lokalizacją/zdjęciem. Będę ogromnie wdzięczny w imieniu swoim oraz czytelników 🙂