Na terenie masywu Adršpašskoteplické skály wzniesiono w przeszłości aż 3 zamki. Aż? W sumie to nie do końca, bo to na prawdę rozległy obszar. Dziś przyjrzymy się z bliższa jednemu z nich.

DSC04975
Rekonstrukcje graficzne zamku robią wielkie wrażenie. Rozlokowanie i wkomponowanie w naturalnej przestrzeni elementów obronnych i pałacowych musi pobudzać wyobraźnię.  Wielka szkoda, że już nie będzie nam dane rzucić okiem na średniowieczne mury wprowadzone w skalne ściany ani na wnętrza pomieszczeń, których ściany stanowi naturalny piaskowiec.

A tak wygląda ten fragment świata z lotu ptaka! :)

A tak wygląda ten fragment świata z lotu ptaka! 🙂

Lokalizacja

Lokalizacja kompleksu Adršpašskoteplické skály jest z pewnością wszystkim znana. Żeby jednak trafić w opisywane dzisiaj miejsce trzeba jednak dobrze przyjrzeć się mapie. Zamek znajduje się na samym południu rezerwatu i tez jedyny możliwy dojazd jest możliwy z południa. Najszybciej od południowego-wschodu, od Teplic nad Metują lub Polic, ale od strony Trutnova również jest opcja (przez Chvalec, Radvanice, Jivkę).

1

Skaly / Bischofstein – tak podpisana jest opisywana lokalizacja!

Od tej strony wejście do „skalnych miast” jest bezpłatne i dozwolone co również przemawia za wybraniem tego miejsca jako wyjściowe dla chcących pozwiedzać, z tym, że tutaj bardziej w wersji „na dziko” i przy zdecydowaniem mniej licznej asyście innych turystów 🙂

DSC04987
Trochę historii!

Początki zamku w tym miejscu sięgają już wieku XIV kiedy to Matěj Salava z Lípy zleca budowę. Ten sam człowiek staje się później hetmanem husyckim. Ale ważniejsza z punktu widzenia zamku rolę odegrał jego syn, który wyprawiał się stąd na przejezdnych kupców i handlarzy oraz wyprawiał się w celach grabieżczych na Śląsk i Łużyce. Ślązacy próbowali na wiele sposobów ukrócić tym działaniom co udało się osiągnąć jedynie solidną zapłatą. Wykupili zamek i aby historia nie zatoczyła kręgu na wszelki wypadek go zburzyli co miało miejsce w 1447 roku.

DSC04983
Zamek został jednak odbudowany na przełomie XV i XVI wieku, ale nie długo przyszło mu cieszyć się dobrym zdrowiem. W tym czasie jego właścicielem był niejaki Kočka, który to ochrzcił zamek na Katzenštejn. W połowie XVI wieku popadł w ruinę i  przestał być zamieszkiwanym. Przydał się jednak w wieku kolejnym, w trakcie wojny trzydziestoletniej. Otóż odbywały się w tym miejscu tajemne spotkania ewangelików, którym przewodził  czeskobraterski biskup Matouš Ulický. Od niego być może wzięła się późniejsza niemiecka nazwa dworu wybudowanego u stóp zamku czyli Bischofstein (od niem. Bischof – biskup), chociaż bardziej prawdopodobne, że to ze względu na fakt, że ów dwór był pomieszkiwany przez biskupów. A co do Braci Czeskich w tym okresie, będących teologiczną kontynuacją myśli husyckiej, byli silnie zwalczani w Czechach, które podlegały władzy skrajnie katolickich Habsburgów. Tutaj przez pewien okres mogli w spokoju odprawiać swoje obrzędy religijne.

DSC04964
A na zdjęciu powyżej widać wzgórze na którym kryją się skalne baszty i bastiony zamku Skaly!

Po dziś dzień …

… ostało się niewiele! Trochę starych murów, kilka wykutych korytarzy, resztki kolebkowej piwnicy, kilka rytów w piaskowcu i różnego rodzaju dziur po belkach mocujących itd. Nie jest łatwym wyobrazić sobie też jak to mogło wyglądać w przeszłości.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Piaskowcowe baszty i mury stoją dalej ale to co je łączyło w ogromnej większości zniknęło. Na wschód od najwyższego punktu (widokowego) i byłego zamku górnego możemy jeszcze „przeczytać” w terenie suchą fosę (wały ziemne).

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Punkt widokowy

W najwyższym punkcie zamku ulokowanym na znacznej wielkości baszcie mieści się obecni zabezpieczony barierkami punkt widokowy. Prowadzą na niego wykute w skale schody oraz okute żelazem drewniane drabinki. Trzeba też przejść przez wykuty w skale portal pamiętający wydarzenia sprzed połowy tysiąclecia.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Cerne jezirko

U podnóżka zamku znajduje się niewielki zbiornik wodny w którym mienią się jasne, prawie, że białe baszty skalne. Można tu odpocząć na ławeczkach lub pospacerować.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Jest tu dość dziko i chmar turystów nie uświadczymy tu nawet w środku sezonu. Niedaleko znajduje się również restauracja/rezydencja Skaly. Została wybudowana jeszcze w XVI wieku jako dwór, dwór renesansowy.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

A na koniec jeszcze kilka zdjęć „natury” której możemy tu zaznać. Znacie ją już dość nieźle ze skalnych miast w Adrszpachu czy Teplicach, ale każdorazowo prezentuje się równie urokliwie 😉

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Co myślisz po przeczytaniu tego artykułu? Dodaj swój komentarz

Podobało Ci się? Polub artykuł lub podziel się nim na facebooku!

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Leave A Reply

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®
Przejdź do paska narzędzi