W Górach Stołowych możemy spotkać całe mnóstwo napisów i znaków wyrytych w piaskowcowych skałach budujących to pasmo górskie. Sporo z nich to stare, niemieckojęzyczne drogowskazy, które kierowały do miejscowości w których mieszkali turyści lub do ważniejszych atrakcji turystycznych. Na skrzyżowaniu dróg, u podnóża Skalniaka, na którym znajduje się słynny labirynt skalny „Błędne Skały”, na sporym bloku skalnym znajduje się jeden z takich drogowskazów.

POD SKALNIAKIEM

Schodząc czerwonym, Głównym Szlakiem Sudeckim, z Błędnych Skał w kierunku Pasterki po około 15 minutach dociera się do skrzyżowania. Wąska, górska ścieżka którą się schodzi łączy się tu z szerszą drogą leśną podpisywaną na mapach jako „Zielona Droga”.


Druga z nich w przeszłości była sporą inwestycją – droga była wyłożona obrobionymi blokami piaskowca i to na odcinku kilku kilometrów, aż do Karłowa. Na jej skraju wkopano piaskowcowe słupy, które pilnowały by nie nie spaść z wysokiej skarpy, którą utworzono w celu wybudowania drogi. Do dziś zachowało się wiele z nich, podobnie jak oryginalny, piaskowcowy przepust pod drogą połączony ze źródłem, które znajdują niedaleko na wschód od drogowskazu.

Powody jej wybudowania były być dwa – droga leśna, dojazdowa, do lasów gospodarczych oraz ruch turystyczny. I rzeczywiście trasa ta musiała być bardzo popularną skoro postanowiono wyryć tu drogowskaz. To najszybsze połączenie Błędnych Skał zarówno z Karłowem czy Pasterką.

DROGOWSKAZ

Na drogowskazie można wyczytać „Nach dem Wilder Loechern” co w tłumaczeniu na język polski oznacza po prostu „Na Błędne Skały”. Niemieckojęzyczna nazwa słynnego już w XIX wieku labiryntu skalnego schowanego na zachodniej krawędzi Skalniaka to właśnie Wilder Loechern, chociaż zdecydowanie częściej zapisywana była w innych formach tj „Wilde Loch” lub „Wilde Löcher„. Ale zarówno „Löcher” jak również „Loechern” oznaczają to samo – liczbę mnogą słowa „dziura„, „otwór„. W tłumaczeniu dosłownym niemieckojęzyczna nazwa Błędnych Skał to „Dzikie Dziury” albo „Dzikie Jamy”.


Napis został wyryty w „ramie”, która posiada nawet elementy artystyczne. Znajduje się tu również strzałka kierunkowa.

Kiedy został zrobiony ten drogowskaz? Tego dokładnie nie udało mi się ustalić, ale z szerszego kontekstu da się zawęzić okres możliwego powstania drogowskazu na koniec XIX wieku albo (co bardzo prawdopodobne) na początku XX wieku.


PS
. Nazw słynnych atrakcji turystycznych zawsze jest wiele. W 1853 roku np Błędne Skały odwiedził polski lekarz prof Fryderyk Skobel, który opisał je później jako „Dzikie Jaskinie na Górze Borowej„. Nawiązywało to do czeskiej nazwy szczytu – Bor.

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®