Na jej szczycie znajduje się się jedyny w Sudetach meteoradar. To szczyt zaliczany do Korony Gór Kaczawskich a także zaliczany do Sudeckiego Włóczykija. Przyjrzyjmy mu się z bliska.
GRZBIET WSCHODNI
Znajduje się nad niewielką i bardzo słabo znaną miejscowością, zagubioną w lasach Gór Kaczawskich! Pastewnik – bo tak nazywa się wieś – znajduje się na wschód od Płoniny , która istnieje w świadomości szerszego grona ze względu na ruiny Zamku Niesytno! To niedaleko Bolkowa.
Rzućcie okiem na mapę poniżej
To najwyższy szczyt Grzbietu Wschodniego w Górach Kaczawskich! Zaliczana jest do odznaki Sudecki Włóczykij oraz Korony Gór Kaczawskich.
Jej zdobycie nie powinno nikomu sprawić większych problemów. Na szczyt obowiązuje zakaz wjazdu, chociaż prowadzi do niego częściowo utwardzona kamieniami droga od strony Pastewnika.
Wirtualny spacer po szczycie możecie obejrzeć na nagraniu:
PORĘBA
Liczy sobie 671 m n. p. m.
Najwyższe, lekko spłaszczone partie góry w przeszłości służyły wojsku, a dokładnie 352. kompani radiotechnicznej. Została jednak opuszczona i pozostały po niej tylko hangary, ruiny i trochę ogrodzeń z betonu i drutu kolczastego.
Hangary stoją do dziś, jeden nawet jest otwarty i można zajrzeć do środka.
Ciekawe są również obiekty o półokrągłym sklepieniu, które możecie podejrzeć na zdjęciach poniżej.
Stalowa obudowa, która posłużyła jako szkielet, to obudowa typu ŁP – łukowa podatna. To rodzaj obudowy górniczej wykorzystywanej w kopalniach. „Podatna”, gdyż w razie zawalenia się stropu jest w stanie się odkształcać (składać) dając jeszcze szansę na przeżycie będącym w środku, lub uratowanie cennego sprzętu, który się wewnątrz znajduje.
W okresie II wojny światowej szczyt służył niemieckim siłom powietrznym Luftwaffe jako punkt obserwacyjny.
RADAR!
Jest widoczny z bardzo daleka, z wielu punktów widokowych w Sudetach Zachodnich i niektórych z Sudetów Środkowych (wyższych niż Poręba), o ile oczywiście nie zasłaniają go inne pasma jak np Rudawy Janowickie w przypadku obserwacji z niższych partii Karkonoszy. Poniżej zamieszczone zdjęcia wykonane były podczas wschodu Słońca z karkonoskiej Smogorni. Zaznaczyłem na jednym z nich Porębę.
Został uruchomiony w 2009 roku.
„Odbija” informacje od zjawisk hydrometeorologicznych (tzw. hydrometeory) takich jak deszcze, śnieg, grad, i pozwala oszacować ich wielkość oraz kierunek i szybkość przemieszczania.
Zwieńczony jest okrągłą strukturą przypominającą piłkę.
W Polsce jest takich radarów 8 sztuk. Wspólnie stanowią o bezpieczeństwie meteorologicznym kraju jest pod zarządem Instytutu Meteorologii Gospodarki Wodnej (IMGW).
Zbiera informacje w promieniu 250 km. Ocenia/oblicza występowanie oraz ilość np deszczu czy gradu oraz mierzy siłę wiatru. Prognozuje również nadchodzące wydarzenia od 2 do 6 godzin do przodu.
Całą specyfikację obiektu oraz całego systemu POLRAD możecie przeczytać tutaj:
Sieć radarów POLRAD – Charakterystyka i znaczenie
NAJWYŻSZY PUNKT
Znajduje się na południe od radaru, ale na nim wojsko wybudowało sobie jakiś betonowy podjazd. Z tego też względu, ale ze względów bezpieczeństwa, punkt w którym znajduje się oznaczenie najwyższego punktu jest przy bramie głównej ogrodzenia wieży radarowej (zobacz na nagraniu).
Bardzo rozsądny i mądry napis umieszczony jest na tablicy pod radarem. Mówi on o tym, że te urządzenie działa dla dobra wszystkich, całego społeczeństwa, czyli również i „Ciebie”! 🙂 Nie sposób się z tym nie zgodzić! Niech pracuje dla nas wszystkich.
WIDOKI ZE SZCZYTU
Sam wierzchołek jest zarośnięty i nie widać z niego nic, ale już z jego południowych zboczy widok jest zdecydowanie lepszy. Z kilku miejsc można np wypatrzeć Zamek Bolków 🙂
Południowe, południowo-zachodnie i zachodnie zbocza oferują za to bardzo ciekawą panoramę na Rudawy Janowickie, Karkonosze czy Góry Wałbrzyskie. W przeszłości szczyt był znany z wyjątkowych panoram i został zagospodarowany turystycznie – m.in. istniał tu schron turystyczny.