Te znacznych rozmiarów ptaki coraz częściej można spotkać na polskich łąkach. To gatunek inwazyjny, który w od kilkunastu lat stale zwiększa swoją populację w naszym kraju.

KACZKOWATE

Zaliczane są do rodziny kaczkowatych, podobnie jak wszystkie inne gatunki gęsi.

Rozpiętość skrzydeł u tego gatunku sięga 150 cm!


UCIEKINIERKA Z AFRYKI

Pierwotnie zasiedlała północną Afrykę, w tym Dolinę Nilu, stąd drugi człon każdej z polskich nazw tego gatunku: kazarka egipska, gęsiówka egipska, gęś egipska. Ale w wieku XVIII była introdukowana na Wyspach Brytyjskich skąd zaczęła się rozprzestrzeniać po Europie Zachodniej. Do Polska jeszcze w minionym wieku docierała bardzo rzadko, ale od kilkunastu lat obserwuje się stały wzrost populacji gęsi egipskiej. Spotkać można je niemal w każdym województwie.

W Sudetach widywany dosyć często, szczególnie na Pogórze Zachodniosudeckim

ODSTRZELIĆ?

W Polce raczej nikt nie cieszy się z obecności tego gatunku, wręcz pojawiają się pomysły by „łowić” ten gatunek i chronić tym samym nasze rodzime.

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®