W czeskich partiach Gór Izerskich jest wiele urokliwych wodospadów. Dziś przyjrzymy się bliżej jednemu z nich. Ma 10 metrów wysokości a jego istnienie warunkuje wielki głaz, który zaklinował się między ścianami skalnymi. Ruszamy w czeskie Góry izerskie, pod niesamowite Południowe Kamienie, w dolinę głazów …
Na wstępie napiszę tylko, że Wodospad Czarnego Potoku to polskie tłumaczenie nazwy czeskiej – Vodopád Černého potoka – i będzie stosowane w tekście dla uproszczenia pisowni itd 😉
Wodospad nazywany jest również Wodospadem Dolnym (czes. Dolní vodopád).
CZESKIE IZERSKIE
Miejsca opisywane w tym artykule znajduje się na zachód od Świeradowa-Zdroju, na południe od takich miejscowości jak Hejnice czy Bily Potok. Bez trudu znajdziecie je na mapach.
Wodospad jest oznaczony na mapach.
POŁUDNIOWE KAMIENIE I FRYDLANCKIE BLANKI
Wodospad znajduje się w stromej dolinie, u podnóża Południowych Kamieni (czes. Polední kameny) – szczytu na którego zboczach i partiach szczytowych można podziwiać monumentalne wychodnie granodiorytowe i urwiska. To jedno z najciekawszych miejsc w Górach izerskich jak również w całych Sudetach. Pisałem o tym miejscu szczegółowo w artykule dostępnym tutaj: Nr. 1 w całych Górach Izerskich – Południowe Kamienie i Frydlanckie Blanki
BLOKOWISKO-GŁAZOWISKO
Cały obszar – dolina Czarnego Potoku – już od ostatnich zabudowaniach miejscowości Hejnice pokryty jest różnej wielkości blokami skalnymi.
Erozja działająca na te miejsce, ćwiartuje, rozwala na mniejsze części, granodiorytowe ściany gór. Stąd ogromna ilość mniejszych bądź wielkich bloków skalnych, które zalegają niemal wszędzie.
Granodiorytowe podłoże tworzy w wielu miejscach urwiska i uskoki, a wielkie głazy porozrzucane chaotycznie po okolicy tworzą niesamowity krajobraz. Zobaczcie sami na nagraniu zamieszczonym poniżej:
CHRONIONA BUCZYNA
Na tym skalnych, blokowym podłoży, na stromych zboczach radzą sobie całkiem nieźle buki pospolite. Aby przetrwać, dopasować się do twardych warunków, przybierają nieraz niesamowite formy.
Cały obszar doliny tego potoku, oraz znacznie obszary sąsiadujące z tym miejscem, w tym szczyt Południowych Kamieni, ale również i inne partie gór są objęte ochroną przyrody w ramach jednostki Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny. To druga, najbardziej restrykcyjna i ścisła forma ochrony w Czechach. Na terenie narodowych rezerwatów przyrody nie wolno schodzić ze ścieżek, biwakować, śmiecić itd
Wśród roślin chronionych można tu spotkać np. liczydło górskie czy modrzyka górskiego. Dolinę potoku oraz strome zbocza zamieszkuje również salamandra plamista.
WODOSPAD CZARNEGO POTOKU
Znajduje się na wysokości około 630 m n. p. m.
Prowadzi do niego ślepo zakończone odbicie szlaku zielonego, prowadzącego w górę – na grzbiet czeskich Gór Izerskich. Kto, idąc np. na Frydlanckie Blanki, nie zdecyduje się skorzystać z tej ślepej odnogi BĘDZIE ŻAŁOWAŁ!
Ma 10 metrów wysokości, chociaż niełatwo ocenić samemu jego wysokość. Górnej części wodospadu praktycznie nie widać i nie jest ona na tyle zjawiskowa co dolna.
Część wodospadu tworzą zablokowane pomiędzy ścianami skalnymi bloki, które niegdyś odpadły od zbocza.
Na Czarnym Potoku wodospadów jest więcej! Stąd też odpowiedź na pytanie, dlaczego czasami Wodospad Czarnego Potoku nosi nazwę „Wodospadu Dolnego”. Możliwość obserwacji pozostałych jeest jeednak bardzo ograniczona, a w zasadzie niemożliwa, ze względu na ochronę przyrody w tym miejscu i brak szlaków dojściowych do tych wodospadów. Zresztą nawet jakby szlaki były, to ich obserwacja w trudnym, skalnym i porośniętym lasem terenie była by bardzo trudna. Na mapach zaznaczony est jeszcze Poledni vodopad, do którego prowadzi wąska „nielegalna” ścieżka po stromym zboczu. Ma 17 metrów wysokości, ale na wodospad spada się kilka kaskad. Część wodospadu stanowi spora pochyła ściana skalna po której spływa woda.
PRAKTYCZNE INFORMACJE
Droga do wodospadu prowadząca z Hejnic, jest raczej stroma i na pewnych odcinkach bardzo kamienista. ostatnie 400 metrów to już same schody skalne, których nie pokonacie rowerem ani wózkiem.