W czeskich Karkonoszach znajduje się więcej wodospadów niż po polskiej stronie tego pasma. Ale nie ma się co dziwić tej sytuacji, w końcu posiadają zdecydowanie większą część tych pięknych gór. Dziś zobaczymy sobie wodospad, który znajduje się stosunkowo blisko jednego z głównych kurortów u naszych sąsiadów z południa – Peca pod Śnieżką!

ZIELONA DOLINA

To długa na ponad 2 kilometry dolina Zielonego Potoku, która kończy się w miejscowości Pec pod Sněžkou. Jej ściany miejscami są bardzo strome, czasami obnażają gołą skałę.

Prowadzi nią lub przecina kilka szlaków turystycznych.


Wyżej wymieniony potok tworzy na tym odcinku kilka urokliwych kaskad.

This slideshow requires JavaScript.

A nawet gdy ich nie tworzy prezentuje się równie zjawiskowo 🙂

SZEŚĆ LISÓW

Lisi Wodospad – tak właśnie należy rozumieć czeską nazwę wodospadu brzmiącą Liščí vodopád. Natomiast potok na którym się znajduje to Lisi Potok (czes. Liščí potok), który ma źródła na zboczach Lisiej Góry (czes. Liščí hora), która z kolei jest częścią tzw Lisiego Grzbietu (czes. Liščí hreben) 🙂 Ale to nie koniec lisów w tym miejscu ponieważ Lisi Potok spływa ze zboczy Lisiej Góry Lisim Dołem (czes. Liščí jáma) tworząc w dolnym odcinku, tuż przed połączeniem się z Zielonym Potokiem Lisi Wąwóz (czes. Liščí rokle).


Nie jest duży, ale swój urok posiada. Woda spada tu systemem kilku kaskad, łącznie, z około 4 metrów wysokości.  Można go obserwować z bardzo bliska, nawet dotknąć, gdyż mostek przebiega dokładnie nad jego najniższą kaskadą.

This slideshow requires JavaScript.

Raczej nie jest to miejsce, które będzie główną atrakcją dnia ale znajduje się w dobrym miejscu by wycieczkę w góry poprowadzić właśnie tędy. Można stad wyruszyć na grzbiet Karkonoszy przez schronisko „Vyrovka„. Stamtąd można również skierować się na południe w spędzić czas w tzw Grzbietach Południowych (Krkonošské rozsochy) Karkonoszy czyli zaliczyć pętlę przez szczyt Lisiej Góry.

Znajduje się około na wysokości około 900 m n. p. m.

NAGRANIE

Najlepiej mimo wszystko zobaczyć go na żywo, a jeśli nie ma takiej sposobności może obejrzeć nagranie 🙂

PIKNIK

Tuż przy wodospadzie znajduje się miejsce piknikowe – ławeczki oraz stolik 🙂

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®