Sudety Zachodnie: Pogórze Karkonoskie

O wodospadzie na potoku Jodłówka, kilka kilometrów na południe od Borowic, nie mówi się zbyt często. Nawet nie zalicza się go do wodospadów Karkonoskich, za pewne ze względu na rozmiary. 2 metry wysokości nie robią wrażenia, ale i tak jest to miejsce pełne uroku. Wartki strumień ścieka tutaj kilkunastoma niewielkimi strugami przez masywne skalne „półki”.

IMG_0142 modified2222

Wodospad na potoku Jodłówka

Potok Jodłówka spływa z gór Suszycy i Jeleńca, a we wsi Borowice wpada już do większej jednostki hydrologicznej, mianowicie do Kaczej.

IMG_0081
Wodospadów na Jodłówce jest więcej, chociaż fachowa terminologia takowymi ich nie określa. Pierwszy 150-200 metrów powyżej głównego i największego, zaznaczonego na mapie. Ma niecałe 1,5 metra wysokości i spada do niewielkiego kociołka eworsyjnego.

IMG_0131 modified
Kolejny leży w trudno dostępnym terenie, nieprzebytym i grząskim lesie. Około 600-700 metrów powyżej dwóch poprzednich. Jest najmniejszym z całej trójki ale warto i do niego dotrzeć.

jodłówka wodospady

Oznaczenie lokalizacji wodospadów kolorem niebieskim

IMG_0104 modified

W połowie listopada zastałem w Jodłówce jeszcze żabę (trawną). Nie przeszkadzałem jej długo, za pewne była spóźniona, i szukała odpowiedniego miejsca na przetrwanie zimy. Chwilę podziwiałem jej błony pławne, doskonale widoczne w krystalicznie czystej wodzie.

Fotografie: 11.2013r.

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Leave A Reply

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®