Zamek Bolków jest znanym i często odwiedzanym obiektem zabytkowym i nikomu go nie trzeba przedstawiać. Ruiny tej średniowiecznej budowli są widoczne z wielu miejsc w okolicy Bolkowa jak również i z dalszych perspektyw. Skompilowałem fotografie jakie wykonałem temu zamkowi w ostatnich latach i tak powstała ta galeria. Nie będzie w niej wielu opisów, będą raczej skąpe. Skupcie się na zdjęciach i perspektywach 🙂 Miłego oglądania

W CIENIU ŚWIN

Co ciekawe to zamek znajdujący się obok Bolkowa – Zamek Świny – był w tym rejonie pierwszą siedzibą kasztelanii, co miało miejsce jeszcze w XII wieku. Dopiero wiek XIII przyniósł zwiany na szlakach handlowych w okolicy i geografia sprawiła, że w Bolkowie wybudowano zamek, gdzie po rozbudowie dokonanej przez Bolka I Surowego została przeniesiona kasztelania.

A tak wyglądają te zamki na jednym kadrze, obok siebie. W rzeczywistości dzieli je około 2,5 km odległości …


Tak wygląda Zamek Bolków z Zamku Świny


TRÓJSTYK

Bolków leży na granicy trzech różnych jednostek geograficznych – Gór Kaczawskich, Pogórza Kaczawskiego oraz Pogórza Wałbrzyskiego zwanego czasem Pogórzem Wałbrzysko-Bolkowskim. Można go podziwiać z wielu miejsc oddalonych od miejscowości o zaledwie kilka kilometrów. Ale nie jest to łatwe ponieważ sąsiedztwo Bolkowa to przede wszystkim krajobraz rolniczy z dużą ilością pół uprawnych, po których przemieszczać się jest bardzo trudno a wręcz w pewnych okresach roku jest to niemożliwe.


Powyżej zamieszczone zdjęcie jest jedynym wykonanym wewnątrz obiektu.

UNIKATOWA WIEŻA?

W wielu miejscach można wyczytać o unikatowej wieży bolkowskiego zamku, wieży wybudowanej na planie kropli wody, tzw wieży dziobowej. Gdzie nie gdzie padają nawet zdania, że to jedyna taka w Polsce. Otóż nie jest to prawdą. Raptem kilka kilometrów na południowy-zachód, we wsi Płonina, znajduje się kolejny zamek z taką wieżą – Zamek Niesytno. Obecnie jest remontowany.

DOM NIEWIAST (DOM KOBIET)

Powstał podczas przebudowy w epoce renesansu – w XVI wieku.


W XIV wieku zamek połączył się z systemem miejskich obwarowań w postaci murów i baszt. Do dzisiaj nie wiele się po nich ostało, ale na górze gdzie stoi zamek trochę murów miejskich można jeszcze zobaczyć. Zachowały się również, chociaż częściowo, również baszty.


GALERIA

Fotografie zostały wykonane z co najmniej kilkunastu lokalizacji. Wśród nich są takie miejscowości jak Gorzanowice czy Wierzchłosławiczki oraz szczyty takie jak Poręba, Chmieliniec, Miejska Górka, Wolbromka czy Góra Ryszarda.

Jest też zdjęcie znad stawu rybnego ulokowanego na zachód od miasta.

Widok z Poręby


A na tym zdjęciu możecie zobaczyć Bazylikę kolegiacką Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu.

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®