W górach, na obrzeżach czeskiego Liberca funkcjonował przed wiekami zamek o nazwie Jezdec. Spłonął w pożarze w XV wieku i już go nie odbudowano. Dziś, w jego miejscu, na skalnym cyplu znajduje się obarierkowany punkt widokowy. A ile zostało po zamku? Z jakich czasów pochodzi? O tym w dzisiejszym odcinku …

NAGRANIE

Dla mniej lubiących czytać  – 8 minutowe nagranie z oględzin przestrzeni, na którym jednak nie przedstawiam tylu informacji co w formie pisanej.

 

GRANITOWE WZGÓRZE

W języku czeskim to Žulový vrch co brzmi dość śmiesznie. Wszystko przez to, że w języku naszych sąsiadów z południa
žula oznacza po prostu granit.  Ten szczyt zlokalizowany jest na północny-wschód od Liberca.


To właśnie na jego zboczach Granitowego Wzgórza, na skalnym cyplu powstał w przeszłości zamek.  U podnóża szczytu, wzdłuż zbocza na którym znajduje się wspomniany cypel …


… prowadzi droga asfaltowa do dawnej osady Rudolfov będącej obecnie częścią Liberca. Gdy spojrzy się z niej w górę zbocza widać skalne urwiska gdzie przed wiekami istniała niewielka warownia …

This slideshow requires JavaScript.

ZAMEK

Mimo, że szczyt przekracza wysokość 700 m n. p. m. zamek wybudowany został dużo niżej, na wysokości około 510-515 m n. p. m.  Nieco poniżej przepływa rzeka Černá Nisa tworząc tu głęboką dolinę. W połączeniu ze stromymi zboczami stanowiła dogodne stanowisko obronne, niedostępne od 3 stron – północnej, zachodniej i wschodniej.


Od południa z kolej, które było słabym punktem założenia obronnego powstał wał ziemny oraz fosa, które przetrwały do dzisiejszych czasów.

This slideshow requires JavaScript.

Zamek wybudowany w tym miejscu był drewniany na co wskazują odkryte podczas badań archeologicznych popiołu i zwęglone drewno, a także okucia okien i drzwi oraz gwoździe, właśnie w we wspomnianym wale.

Za początek istnienia zamku przyjmuje się wiek XIV a jego upadek już w kolejnym wieku. Co ciekawe, podczas badań archeologicznych z 1935 roku odkryto fragmenty ceramiki datowane na  XI-XIII wiek czyli są starsze niż zamek. Inne badania wykopanych fragmentów ceramiki pozwoliły datować ją na okres między XIII a XV wiekiem. Można więc nie mieć pewności co do powstania tego obiektu w wieku XIV i można przypuszczać, że coś mogło się tu dziać troszkę wcześniej.

Zamek miał strzec traktu biegnącego w kierunku Zamku Frydlant. W sumie to ciężko mówić tu o zamku, to była bardziej strażnica, w dodatku wybudowana z drewna. można powiedzieć, że był to zamek strażniczy.


Ale wykorzystano również naturalne uwarunkowania przy budowie tego obiektu. Oprócz wykutych w litej skale stopni, które możemy zobaczyć w kilku miejscach …

This slideshow requires JavaScript.

 

… możemy jeszcze zobaczyć kamienne ramy (nie wiem jak to nazwać) jednego z pomieszczeń. W kilku miejscach widać, że skała była skuwana by uzyskać kąt prosty – narożnik pomieszczenia, albo płaską powierzchnię podłogi. Pokazuję to wszystko na nagraniu zamieszczonym na początku artykułu.

Obecnie na skalnym cyplu znajduje się punkt widokowy zabezpieczony barierkami. Prowadzą nań kamienne schodki, które być może pochodzą z czasów funkcjonowania zamku a być może powstały gdy adaptowano to miejsce na cele turystyczne. Raczej to drugie … chociaż widoki stąd są mocno ograniczone,


… ale w przeszłości kilku drzew mogło nie być w tym miejscu i może widać było więcej.


Jeszcze poniżej schodów znajduje się ułożony z kamieni most.


Również ciężko powiedzieć czy jest bardziej współczesny czy ma co najmniej pół tysiąca lat. Raczej to pierwsze, ponieważ nie wspominają o nim żadne badania archeologiczne czyli żadne z ekspertów nie uznał tego za pozostałość z okresu funkcjonowania zamku. Wchodząc po schodach do góry również będziemy kontynuować wchodzenie na punkt widokowy po podmurowanym zboczu. Idąc po nim nie jesteśmy w stanie tego dostrzec ale patrząc z boku już tak.

Nie są znani ani budowniczowie ani właściciele zamku.

NAZWA

Jezdec w tłumaczeniu na język polski po po prostu jeździec. Niemiecka nazwa tego zamku Reitenstein również oznacza to samo, chociaż reiten tłumaczy się bardziej precyzyjnie na jeźdźca konnego.

PUNKT WIDOKOWY

Prowadzi na niego żółty szlak turystyczny, można również tu dotrzeć od drogi asfaltowej i zejść na zamek od góry.


Cały obszar porasta piękna buczyna.

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®