Ciężko policzyć ile punktów widokowych zostało w Sudetach zapomnianych. Poprzedni „panowie” tego terenu utworzyli tu ich całą sieć. Niestety od powojennej zmiany „panów”  niektóre z nich tracą na znaczeniu, i odchodzą w niepamięć.

Góry Krucze wyrastają po wschodniej stronie Bramy Lubawskiej, a ta jest niecką śródsudecką oddzielającą Sudety Zachodnie od Środkowych. W te góry, będące jednocześnie częścią Gór Kamiennych, wkomponowano są takie miejscowości jak Lubawka, Chełmsko Śląskie czy Krzeszów.

Wyszedł z Domu: Zapomniany punkt widokowy w Górach Kruczych

Lokalizacja punktu oznaczona czerwonym rombem

Ich obszar jest dość intensywnie oszlakowany, prowadzi tędy nawet główny szlak sudecki im. Mieczysława Orłowicza. Znajdziemy tu również liczne szlaki rowerowe czy szlak konny

Wyszedł z Domu: Zapomniany punkt widokowy w Górach Kruczych

Lokalizacja punktu widokowego na Polskiej Górze. Po prawej od niej Kralovecky Spicak – najwyższy szczyt Gór kruczych.

Zapomniany punkt widokowy o którym mowa w tekście, znajduje się na północnym zboczu Polskiej Góry (szczyt ma 792 m. n. p. m.) na wysokości około 740 m. n. p. m. Tuż obok niego malowniczo prowadzi się czarny szlak rowerowy w kierunku granicy z Czeską Republiką, po której biegnie również zielony, graniczny szlak pieszy. Kiedyś otoczenie punktu widokowego były wylesione a porfirowe skałki na którym się znajdował były doskonale widoczne i ze szlaku i z podnóża góry. Obecnie wygląda to zupełnie inaczej.

Dziś żeby nie ominąć zejścia na punkt trzeba być uważnym. Ze szlaku widoczny jest tylko przez około 70 metrów, w dodatku znajduje się na tle drzew i nie jest do końca „wyraźny” i oczywisty.

Zejście do niego możliwe jest dzięki tej ścieżynie (zdjęcie powyżej)

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Umiejscowienie punktu jest bardzo ciekawe, ponieważ znajduje się na końcu grzędy skalnej (porfirowych skałek), a żeby dotrzeć do niego trzeba przejść kilkadziesiąt metrów „mostu”. Jego strome zbocza w końcowej części zabezpieczono barierkami. Trzeba przyznać, że mają się dość nieźle. Niestety nie przetrwała tablica ze sklejki, za pewne informacyjna. Niestety nie mam pojęcia co mogło być na niej przymocowane, być może „rozebrana” panorama (?).

Punkt widokowy

Punkt widokowy

Góry Krucze są świetnym miejscem do obserwacji mechanizmu wietrzenia skał, w tym przypadku porfirowych. W wielu miejscach są odsłonięte a przez to wystawione na działanie takich czynników jak woda, słońce czy zamarzanie.

Panorama

Widać stąd znaczną część płaskiej Bramy Lubawskiej i wzgórza znajdujące się w jej obrębie – Wzgórza Bramy Lubawskiej. Za nimi wyłaniają się już wschodnie partie Karkonoszy – Grzbiet Lasocki i Rudawy Janowickie. To co jednak najbardziej cieszy oko to jezioro rozlane między wzgórzami – Jezioro Bukówka.

Wyszedł z Domu: Zapomniany punkt widokowy w Górach Kruczych
Z tego punktu widzenia (:D) można było w przeszłości obserwować nawet Śnieżkę.

Śnieżka

Śnieżka

Teraz też to jest możliwe, ale najwyższa góra Sudetów znajduje się niestety za drzewami a przez to komfort podziwiania jej jest słabo odczuwalny. W południowej części Gór Kruczych znajduje się również piękny i bardzo ciekawy rezerwat „Kruczy Kamień” i skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K-90. To bardzo przyjemny kawałek terenu. Zawitajcie tu kiedyś 🙂

Co myślisz po przeczytaniu tego artykułu? Dodaj swój komentarz

Podobało Ci się? Polub artykuł lub podziel się nim na facebooku!

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Leave A Reply

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®
Przejdź do paska narzędzi