W przeszłości działo się tutaj sporo, z pewnością o wiele więcej niż obecnie. Istniał tu punkt widokowy zabezpieczony barierkami a w dotarciu do tego miejsca pomagały misternie wyłożone kamiennymi blokami szlaki. Dziś punktem nie opiekuje się już nikt, a stare szlaki giną pod kołami koparek na usługach Lasów Państwowych.

(Na zdjęciu powyżej można dostrzec zarośniętą kamienną ścieżkę)

GDZIE TO JEST?

„Nad Przesieką” to formacja skalna znajdująca się na zboczach Suchej Góry w Karkonoszach, a jej nazwa już sama zdradza nad jaką miejscowością należy jej szukać. Dotrzeć do niej można z tzw. Drogi Sudeckiej w około 15 minut. Z górnych partii Przesieki nie powinno to zająć więcej niż 45 minut. Lokalizację tego miejsca oznaczyłem na poniższej mapie.

Znajduje się daleko (kilka kilometrów) od granicy Karkonoskiego Parku Narodowego więc mimo, że znajduje się poza znakowanymi szlakami można ją odwiedzać.

NAD PRZESIEKĄ

To zespół skał składający się z kilku wychodni zebranych na niewielkiej przestrzeni. Najwyższe mogą osiągać około 12-14 metrów wysokości. Formacja jest mocno zerodowana i spora część odspojonych bloków skalnych leży u jej podnóża, ze wszystkich stron.

This slideshow requires JavaScript.

Jak na ostańce granitowe są bardzo oryginalnie zerodowane czym mogą na pierwszy rzut oka przypominać piaskowcowe formy skalne Gór Stołowych. Widać warstwy, które w granicie występują stosunkowo rzadko i są raczej zarezerwowane dla skał osadowych oraz metamorficznych. Za sprawą takiej formy erozji można tu znaleźć wiele okapów i schronisk podskalnych. Jeśli spotka Was tu ulewa, będzie gdzie się schować 🙂

Występuje tu również kilka kociołków wietrzeniowych.

This slideshow requires JavaScript.

PUNKT WIDOKOWY

Na najwyższą ze skał można wejść. To właśnie tu znajduje się punkt widokowy w przeszłości obarierkowany (a może i zadaszony?). Do dziś ostało się po nim niewiele – 4 stalowe szyny!

This slideshow requires JavaScript.

Widok ze szczytu jest w miarę dobry, wzrok człowieka sięga ponad lasem i da się zobaczyć sporą część Kotliny Jeleniogórskiej, trochę Pogórza Karkonoskiego, Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich. Nie można jednak powiedzieć, że widoki stąd są doskonałe. Mimo wszystko warto się tutaj wybrać i samemu ocenić sytuację!

PRZESZŁOŚĆ

Do utraty tych terenów przez Niemców (1945r.) grupa skalna posiadała status pomnika przyrody.

Obecnie na wszystkich mapach podpisana jest jako „Skałki/Skały nad Przesieką„. Nazwa ta funkcjonuje od końca II wojny światowej. Wcześniejsza, niemiecka nazwa tego miejsca brzmiała „Bei den Großen Steinen” co można przetłumaczyć na „Przy Dużych Kamieniach”.

This slideshow requires JavaScript.

Punkt musiał posiadać w przeszłości spore znaczenie. Za pewne rosnący ruch turystyczny i chęć wyjścia na przeciw oczekiwaniom przyjezdnych sprawiły, że powstał – zarówno punkt jak i pięknie wyłożone kamieniami ścieżki (o których więcej w dalszej treści artykułu).

Niełatwo jednak odpowiedzieć na pytanie do kiedy jeszcze się nim opiekowano. Na szynach zabezpieczających punkt do dziś ostały się resztki drewnianych barierek? Biorąc pod uwagę szybkość z jaką takie drewniane elementy ulegają zniszczeniu (gniją) można przypuszczać, że jeszcze w „polskich” czasach ktoś te barierki wykonał (może nawet w latach 70-tych albo 80-tych?). I czy to na pewno były barierki, skoro fragment ostałej drewnianej belki/deski jest zawieszony na wysokości ok 2 metrów – trochę wysoko!

Być może ten tekst trafi do kogoś kto wie więcej ode mnie, może posiada jakieś zdjęcia i będzie chciał się tą wiedzą podzielić.

Zapraszam na wirtualne wejście na punkt oraz podziwianie panoramy z niego – na nagraniu poniżej! 🙂

KAMIENNE, PRZEDWOJENNE SZLAKI

Do opisywanych skał prowadzi obecnie kilka dróg leśnych oraz ścieżek, w przeszłości natomiast prowadziły tutaj misternie wykonane drogi, na sporych odcinkach z kamiennych bloków skalnych. Zobaczcie sami jak to wygląda na nagraniu poniżej.

Odcinek wykonany z kamiennych bloków prowadził od drogi asfaltowej (tej wiodącej na Przełęcz Karkonoską) w kierunku skał i dalej na wschód. Zaznaczyłem jego przebieg czerwonymi kropkami na poniższej mapie rzeźby terenu. Kolor niebieski to szlak niebieski.

Jeszcze rok temu, gdy spacerowałem latem po tamtym terenie kamienna ścieżka prowadząca od drogi asfaltowej wiodącej w kierunku Przełęczy Karkonoskiej, była prawie kompletna. Jedynie miejscami wypłukana przez wodę, niektóre kamienie obsunięte, całość była zakamuflowana mchem i igliwiem, ale przebieg drogi dało się bez przeszkód odczytać, podobnie jak jej wybitność ponad poziom lasu. Niestety, od tamtego czasu wiele się zmieniło, i prawie cały ten odcinek został zaorany i powstała na nim droga leśna. Bloki skalne lezą teraz obok niej, część była na tyle duża, że nie udało się ich wyrwać z ziemi i leżą chaotycznie na jej skraju.

This slideshow requires JavaScript.

Ciężko już nawet w tym miejscu ocenić, że kiedyś wiódł tędy szlak.

Lepiej ma się odcinek na wschód od Skał Nad Przesieką, chociaż  jego przebieg również jest w wielu miejscach łatwo zgubić.

This slideshow requires JavaScript.

Dalszy odcinek tej ścieżki jest przejęty przed drogę leśną sprzed kilku, może kilkunastu lat. Przyglądając się jej dobrze, da się jednak zauważyć wystające z niej bloki skalne poukładane w jednym linii.

W kilku miejscach w okolicy starego szlaku da się znaleźć ślady po wiertłach, co mogłoby poświadczyć, że w przeszłości w celu pozyskania budulca w postaci bloków skalnych,  „rozłupywano” większe, granitowe bloki.


OBECNIE

Trafiają tu tylko nieliczni wędrowcy i okoliczni grzybiarze. Rzadko trafia tu ktoś z przypadku, gdyż nie prowadzi tędy żaden szlak.

GRÓB LOTNIKÓW

Kilkanaście minut spaceru od Skał nad Przesieką znajduje się grób lotników o którym możecie przeczytać tutaj:
Tragiczny lot u podnóża Karkonoszy z 1946r. pozostal tylko grób w lesie.

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®