Showing 1 of 1

Pańczawski wodospad jest największym w Karkonoszach. Ba, nawet w całych Sudetach (po obu stronach granicy) i w całych Czechach. Wody Pańczawy spadają tu w dół na odcinku ponad 250 metrów pokonując przy tym 148 metrów różnicy wysokości. Tworzą liczne kaskady w międzyczasie rozgałęziając się na wiele ramion. Ponoć wiosną, gdy topnieje śnieg wodospad zwiększa swoje wymiary do 162 metrów wysokości. W najszerszym miejscu ma ponad 20 metrów ale fragmentami zwęża się do kilkudziesięciu centymetrów szerokości. Niewątpliwie pięknym widokiem jest Pańczawa meandrująca Łabski Dół otoczony Karkonoszami.

(Kliknij by powiększać zdjęcia)

Znajduje się po czeskiej stronie (Pančavský vodopád) raptem kilka kilometrów na południe od Śnieżnych Kotłów czy Łabskiego Szczytu. Od strony czeskiej najlepiej dotrzeć do niego ruszając ze Spindlerovego Młynu albo z miejscowości Misecky.

fot: Milena Madej

Etymologicznie „Pančava” oznacza po prostu „plusk”(z niemieckiego pantschen = plusk, pluskać się)

fot: Milena Madej

Miejsce dzisiaj trafiło na listę Waszych miejsc, które musicie odwiedzić w Sudetach 🙂

Co myślisz po przeczytaniu tego artykułu? Dodaj swój komentarz

Komentarze

Podobało Ci się? Polub artykuł za pomocą:

About Author

Nie wiem co mógłbym sam o sobie powiedzieć. Ja po prostu podziwiam świat, to moja modlitwa. Żyję aktywnie poznając świat i to uznałem za cel życia. Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu ...

Leave A Reply

Znajdż nas na facebook'u
WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®
Przejdź do paska narzędzi