W miniony weekend Dawid Kubacki wygrał prestiżowy Turniej Czterech Skoczni. Ciekawostką może być, że ten, oraz inni czołowi skoczkowie reprezentacji Polski skakali w przeszłości w polskich Sudetach – w Karpaczu i w Lubawce.

KUBACKI W LUBAWCE

Skocznia na zboczach szczytu Krucza Skała to najstarsza skocznia w kraju, o rok starsza nawet od Wielkiej Krokwi. Ostatnie zawody odbyły się tutaj, niestety, już 10 lat temu. To właśnie wtedy, w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży odbyły się 2 konkursy skoków na skoczni normalnej. Zawody w kategorii junior A wygrał Maciej Kot przed swoim bratem Jakubem Kotem i Janem Ziobro. Kolejne miejsca zajęli Paweł Słowiok, Dawid Kubacki i Adam Cieślar. Zdjęcie z tej dekoracji najlepszych zawodników tego konkursu zamieściłem poniżej. W kategorii junior B najlepszy był Klemens Murańka przed Grzegorzem Miętusem i Aleksandrem Zniszczołem.

Kubacki miał wtedy 19 lat (drugi od prawej).


STOCH i HULA W LUBAWCE

Podczas tej samej, cyklicznej imprezy tylko 7 lat wcześniej (w 2003r.) z kruczej Skały skakali m.in. Kamil Stoch i Stefan Hula. Konkurs można obejrzeć, w całości, na video poniżej. 15-letniego Kamila Stocha można oglądać kilkukrotnie (od 20:45 i 58:55),

W konkursie wystąpi również inny „kadrowicz” Wojciech Skupień, oraz kilku reprezentantów Czech, którzy skakali wiele lat w pucharze świata – Antonin Hajek i Martin Cikl. Hajek skoczył oficjalnie 96 metrów i ustanowił rekord skoczni, ale po skoku powstały spekulacje, że został źle zmierzony i był to skok na 97,5 metra! Tak więc do dzisiaj nie można dokładnie powiedzieć jaki jest rekord skoczni, ale można z całą pewnością wymienić nazwisko rekordzisty tego obiektu.

Jedynym zawodnikiem z Dolnego Śląska był wówczas Adrian Graf ze Szklarskiej Poręby! Już wtedy dolnośląskie skoki narciarskie były w głębokiej recesji.

19.02 i 21.02 odbyły się dwa otwarte konkursy skoków. pierwszy z nich, w kategorii juniorów młodszych, wygrał Jan Ciapała przed Kamilem Stochem i Wojciechem Toporem, a drugi z konkursów, w kategorii juniorów,  Mateusz Rutkowski przed Krzysztofem Styrczulą i Stefanem Hulą.

W 2005 roku również na skoczni w Lubawce odbyły się zawody w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Wygrywali tu w swoich kategoriach Przemysław Wyrwa oraz Wojciech Tajner.


Fot: Bartłomiej Dymek

Mimo, że skocznia przeszła w 2016 roku kosztujący 180 tysięcy złotych remont w dalszym ciągu nikt z niej nie skoczył. Podobno gmina posiada pozwolenia i projekt by wybudować obok skocznię treningową o wysokości K-30. Kiedy to nastąpi? Nie wiadomo. Wydaje się, że bez sekcji skoków narciarskich w tym miejscu nie ma na to szans, a taka nie powstanie dopóki nie pojawi się ktoś kto by zajął się profesjonalnym treningiem młodych skoczków narciarskich.

ORLINEK

W przeszłości odbywało się tu wiele konkursów m.in Mistrzostwa Świata Juniorów w 2001 roku czy Mistrzostwa Polski w 2001 roku. Ostatnie zawody odbyły się tu w 2010 roku.

Skakał tu m.in Adam Małysz, który wywalczył na Orlinku tytuł Mistrza Polski w 2004 roku (ustalając w tym konkursie przy okazji rekord skoczni, który trwa do dzisiaj – 94,5m).

Zarówno w konkursie indywidualnym jak i drużynowym, w 2004 roku, wystąpiło tu wielu czołowych zawodników reprezentujących później Polskę w Pucharze Świata – m.in. Kamil Stoch, Piotr Żyła, Mateusz Rutkowski, Rafał Śliż, Krystian Długopolski, Stefan Hula, Robert Mateja, Tomisław Tajner, Tomasz Pochwała.

Podczas Mistrzostw Świata Juniorów w 2001 roku wystąpiło tu wielu skoczków, którzy w późniejszym czasie odnosili wielkie sukcesy w Pucharze Świata. Wygrał wtedy Veli-Matti Lindstroem z Finlandii, przed Austriakami Manuelem Fettnerem i  (ex equo) Florianem Lieglem i Stefanem Kaiserem. W konkursie drużynowym najlepsi byli Finowie, przed Austriakami i Niemcami. W zwycięskim składzie skakał m.in Janne Happonen.

W 2003 r podczas wspomnianej wyżej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży  wygrał tu Kamil Stoch przed Fabianem Malikiem i Pawłem Urbańskim. W tym samym roku odbyły się tez tu zawody o „Puchar Karpacza” w którym udział wzięli najlepsi juniorzy z kraju. Wygrał Krzysztof Styrczula przed Mateuszem Rutkowskim i Kamilem Stochem. Na 5-tej pozycji zawody ukończył Stefan Hua.

Tak więc w Karpaczu skakało wielu zwycięzców zawodów Pucharu Świata, bo obok Małysza, Stocha i Żyły, również Lindstroem, Haponnen, Liegl, Daiki Ito i Stephan Hocke. Manuel Fettner został później Mistrzem Świata w drużynie. W 2001 roku 5. w konkursie indywidualnym był Słoweniec Rok Benkovic, której kilka lat później został indywidualnie mistrzem świata! Skakały tu wielkie nazwiska, chociaż gdy to miało miejsce świat dopiero miał się o tym przekonać w przyszłości 🙂

Można dodać do tego grona jeszcze kilku wybitnych kombinatorów norweskich, którzy skoki do tej dyscypliny oddawali na Orlinku – m.in Bernard Gruber czy Bjorn Kirchaisen. Miało to miejsce również w 2001 roku podczas Juniorskich Mistrzostw Świata w Narciarskie Klasycznym.

Skocznia Orlinek przed II wojną światową

PO RAZ OSTATNI

W 2010 roku na Orlinku skakano po raz ostatni. Ale nie odbyły się tutaj zawody, za względu na zbyt miękkie tory najazdowe. Puchar Kontynentalny w Kombinacji Norweskiej został przeniesiony na trasy biegowe w Szklarskiej Porębie (Jakuszyce) oraz skocznie w Harrachovie. Na Orlinku odbywały się jedynie serie treningowe. Skakał tu między innymi Norweg Håvard Klemetsen, który w późniejszym czasie został mistrzem olimpijskim podczas igrzysk w Soczi w 2014 i który siedmiokrotnie stawał na podium podczas mistrzostw świata!

PS. Artykuł nie jest próbą oceny obecnej sytuacji skoków narciarskich po polskiej stronie Sudetów, bo jak wszyscy dobrze wiedzą jest ona beznadziejna, chociaż plany na odbicie się od dna w tej materii pojawiają się każdego roku. W sieci istnieje wiele źródeł, które w sposób wyczerpujący traktują to zagadnienie.

PS. 2. Skocznia w Lubawce służyła przed II WŚ jako obiekt treningowy na którym do olimpiady w 1936 roku trenowała kadra niemiecka.

PROŚBA! Jeśli ktoś posiada zdjęcia z konkursu skoków w Karpaczu, albo z 2001 roku albo z 2004 roku byłbym bardzo wdzięczny za podesłanie i zgodę na podzielenie się z szerszym gronem 🙂

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®