To piękne, osiągające łącznie 14,5 metra wodospady, schowane w głębokiej dolinie. Jest tu kilka urokliwych kaskad. Teren jest dość dziki, co prawda prowadzi tu szlak turystyczny ale ilość odwiedzających to miejsce osób jest bardzo niewielka.

SPIS TREŚCI:

1. WYSOKI JESIONIK
2. LOKALIZACJA
3. BOROWY WODOSPAD / BOROWE WODOSPADY
4. NAGRANIE
5. PRZYDATNE INFORMACJE


1. WYSOKI JESIONIK

Wysoki Jesionik to drugie co do wysokości pasmo górskie Sudetów, w ich wschodnich partiach. Kilka kilometrów na wschód od wodospadu wznosi się szczyt Pradziada, a niedaleko powyżej niego znajduje się górny zbiornik górskiej elektrowni Dlouhé stráně. Najbliższą miejscowością jest ulokowana kilka kilometrów na zachód od tego miejsca Loučná nad Desnou, a dokładniej jej najbardziej wschodnia częśćKouty nad Desnou.


2. LOKALIZACJA / JAK DOTRZEĆ

Do wodospadu prowadzi niebieski szlak turystyczny, a w zasadzie to jego ślepo zakończona odnoga. Szlak prowadzi przez górny zbiornik elektrowni i dalej aż na szczyt Pradziada (czes. Praděd). Na mapie zamieszczonej poniżej oznaczyłem miejsce parkingowe (darmowe) oraz lokalizację wodospadu.

Oprócz możliwości dotarcia do niego podczas wędrówki na najwyższy szczyt tego pasma, można również wybrać się (tylko) do niego na krótki spacer i wrócić do punktu startu. Taki spacer zajmie nie więcej niż 2,5h w obie strony do pokonania są niecałe 3 km i około 200 metrów przewyższenia (w jedną stronę), z tego 2/3 asfaltową drogą a ostatni kilometr …

… stosunkowo stromą, wąską ścieżką przez las.

This slideshow requires JavaScript.

Trasę z parkingu znajdziecie tutaj (mapy.cz): Trasa parking Kouty nad Desnou – Borovy vodopad

3. BOROWY WODOSPAD / BOROWE WODOSPADY

Mówią, że jest „nejvyšším vodopádem na Šumpersku” 🙂


Na niewielkiej przestrzeni znajduje się tu kilka wodospadów i kaskad stąd nazwa w liczbie mnogiej – Borowe Wodospady lub Wodospady Na Borowym Potoku (czes. Borové vodopády i Vodopády na Borovém potoce).  Łącznie mają 14,5 metra wysokości co czyni je najwyższymi w rejonie Šumperka.

Obserwowanie ich „w całości” możliwe jest gdy zejdziemy ze szlaku nad potok wydeptaną ścieżką około 20 metrów poniżej drogowskazu i wodospadu „głównego”. Najlepiej widać je wiosną bądź jesienią, gdy nie zasłaniają widoku krzaki, krzaczyny i liście drzew.

This slideshow requires JavaScript.

Z tego co rozumiem (:p) to najwyższy wodospad nazywany jest Borowym Wodospadem czyli czasami traktowany jest oddzielnie.  Ma ponad 8 metrów wysokości i jest piękny! Ale zobaczcie sami 🙂


U jego stóp powstał basen eworsyjny głęboki na ponad metr, gdzie co po odważniejsi mogą zaznać spróbować wodolecznictwa 🙂


Dolina w której powstał znajduje się pomiędzy takimi szczytami jak Medvědí hora oraz Tupý vrch, chociaż od południa dolinę zamykają stoki szczytu Dlouhé Stráně od którego nazwę wzięła słynna elektrownia.

This slideshow requires JavaScript.

 

4. NAGRANIE

Nagrałem dla Was krótkie nagranie z tego miejsca na którym można zobaczyć poszczególne wodospady i kaskady 🙂 Wybaczcie za głośną narrację – martwiłem się, że szum wody zagłuszy słowa.

5. PRZYDATNE INFORMACJE

Na miejscu na ma żadnej infrastruktury turystycznej. Oczywiście jest możliwość żeby sobie usiąść na kamieniu i zjeść kanapkę 🙂

Dotarcie do wodospadu z wózkiem dziecięcym lub rowerem jest niemożliwe ze względu na sporą ilość schodów skalnych i korzeni (ostatnie 300 metrów).

To  dobre miejsce na zimny prysznic, a ten teren nie znajduje się w obrębie żadnej jednostki zabraniającej prawnie kąpieli – jest w obrębie CHKO Jeseniky, który aż tak restrykcyjny nie jest jak np. narodni park czy narodni prirodni rezervace.

Przy drodze asfaltowej oraz wzdłuż Borowego Potoku rosną licznie chronione tojady dzióbate (mordowniki).

This slideshow requires JavaScript.

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®