Pomiędzy Chełmskiem Sląskim a Uniemyślem, w najbardziej na zachód wysuniętych partiach Gór Stołowych, stoi niepozorny kamień z wyrytymi napisami w języku niemieckim. To stary drogowskaz z początku XX wieku, który, choć nie jest odosobnionym przypadkiem w regionie, stanowi ciekawą pamiątkę dawnych czasów. Przyjrzymy mu się bliżej.

ZAWORY

To najbardziej na zachód wysunięta część Gór Stołowych. W ich obrębie znajdują się rozsławione Głazy Krasnoludków czy np Czartowskie Skały (o których pisałem już w przeszłości w tym miejscu: Czartowskie Skały. Kto ukradł bliźniaaczki? Skały Widmo?)

Drogowskaz znajduje się na północny-wschód od niewielkiego, porośniętego lasem, wzgórza o nazwie Złota Góra. Obecnie prowadzi obok niego niebieski szlak turystyczny, który jeszcze kilka lat temu prowadził niedaleko drogowskazu, ale jednak nie bezpośrednio przy nim (jego przebieg został zmieniony).


Wiedzie tędy również ścieżka edukacyjna z Chełmska Śląskiego, do którego jest około 1,5 kilometra.


Drogowskaz jest zaznaczony na mapach Wydawnictwa „Plan” ale np. na mapach.cz już nie. Na tych ostatnich, oznaczyłem jego lokalizację czarną strzałką (poniżej).


1913

To rok w którym ów drogowskaz stanął w tym miejscu. A stało się to za sprawą Riesengebirgsverain czyli Towarzystwa Karkonoskiego. Ich zasięg działania nie ograniczał się do Karkonoszy, wręcz przeciwnie – sama organizacja posiadała sporo mniejszych oddziałów w rożnych zakątkach Sudetów Zachodnich oraz Sudetów Środkowych.

Na drogowskazie zostały wykute litery RGV oraz data „1913” w celu upamiętnienia tego wydarzenia.


JAKIE KIERUNKI WSKAZUJE?

Postawiony został na rozdrożu, skąd rozchodziły się drogi do różnych miejscowości. Nazwy miejscowości jakie zostały wyryte na tym piaskowcowym kamieniu są następujące:

Ober Adersbach –  Horní Adršpach (pl. Górny Adrszpach)
Schömberg – Chełmsko Śląskie

Voigtsdorf – Wójtowa
Ober Berthelsdorf –
Górny Uniemyśl


O ile nie dziwią kierunkowskazy na czeski Górny Adrszpach, Chełmsko Śląskie czy Uniemyśl (najwidoczniej w przeszłości był podzielony na część dolną i górną) o tyle zastanawiająca jest miejscowość Voigstdorf, którą tłumaczy się na „Wójtowa„. Ale i tutaj sprawa jest bardzo prosta, wystarczy tylko, że przypatrzymy się Chełmsku Śląskiemu na mapie i odnajdziemy odpowiedź, którą potwierdzą również źródła historyczne.  Otóż Wójtowa to obecnie część Chełmska Śląskiego, ale w przyszłości były osobną wsią, która w trakcie rozwoju urbanistycznego Chełmska Śląskiego (będącego niegdyś miastem) została przez nie „wchłonięta”.


Drogowskaz nie jest kompletny, niestety jest uszczerbiony. Na jednej z jego ścian widać ślady po wierceniu/mocowaniu ale niestety nie udzielę odpowiedzi cóż to mogło w przeszłości być do tego drogowskazu przytwierdzone.

VIDEO

Dla tych, którzy nie przepadają za czytaniem, wolą wersję wideo, nagranie na którym można zobaczyć wszystko co najważniejsze odnośnie tego obiektu 🙂

Na nagraniu tłumaczę nazwę Voigtsdorf na Wójtowice, co jest błędne, ponieważ oficjalnie gdy nazwę tą przetłumaczony na język polski to brzmi ona „Wójtowa”.

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®