W czeskie Karkonosze, generalizując, wybieramy się zdecydowanie rzadziej niż w polskie partie. Są takie miejsca gdzie turyści zaglądają bardzo rzadko albo wcale. Planujemy poprawić notowania i statystykę odwiedzin tych obszarów. Są tego warte! Postaramy się to udowodnić w cyklu „wirtualnych spacerów” po czeskich Karkonoszach. Zapraszamy!

LISIA GÓRA

Czeska Liščí hora czyli po prostu Lisia Góra znajduje się na południowy-zachód od znanego kurortu Pec pod Sněžku. To stamtąd najlepiej ruszyć na Jej podbój.


Jest bardzo dobrze widoczna ze Śnieżki. Wystarczy zlokalizować wzrokiem Czarną Górę i odbić wzrok w prawą stronę. To właśnie góra, o której mowa w niniejszym artykule 🙂


Szczyt wchodzi w skład Černohorskiej hornatiny czyli jednego z Grzbietów południowych (po czesku Krkonošské rozsochy). Obejmują one prawie połowę całej powierzchni Karkonoszy!!!


Lisia Góra osiąga 1368 m n. p. m. Posiada spłaszczony szczyt i strome zbocza.

LISIA ŁĄKA

W jej centralnej części, około 1 km od szczytu, znajduje się całkiem sporych rozmiarów łąka nosząca nazwę Lisiej Łąki (czes. Liščí louka) a na niej z kolei schronisko Lyžařská bouda,

This slideshow requires JavaScript.

Rośnie na niej wiele ciekawych gatunków rośli m.in. wełnianka pochwowata, ciemiężyca zielona czy pięciornik złoty.


WIEŻA WIDOKOWA NA BRĄZOWYM SZCZYCIE
(czes. Rozhledna Hnědý vrch
)

600 metrów na północ od Lisiej Łąki zaznaczony na mapach jest Hnědý vrch czyli po prostu Brązowy Szczyt. W rzeczywistości to niewielka wypukłość(?) terenu na zboczach Lisiej Góry i dziwić może fakt, że nazwano to szczytem. Istnienie wierzchołka jest raczej umowne – to raczej obserwacja „d dołu’  sprawia wrażenie jakby tam ten szczyt był.

Znajduje się tu od 2009 roku wieża widokowa, a pod nią dociera kolej krzesełkowa z samego Pecu pod Śnieżką.

Na mapie załączonej na początku artykułu oznaczona jest niebieskim znacznikiem.

This slideshow requires JavaScript.

Widoki z wieży są najwyższej jakości! 🙂

Pięknie widać stąd najwyższe partie Karkonoszy ze Śnieżką i Górą Studzienną oraz Przełęczą pod Śnieżką ze wszystkim dobrze znanym schroniskiem Dom Śląski.

This slideshow requires JavaScript.

Wieża wybudowana została w 2009 metrów i liczy sobie 31 metrów wysokości.

SZCZYT!

Płaska wierzchowina Lisiej Góry w większości porośnięta jest przez kosodrzewinę i świerki pospolite. Rośnie tu również sporo krzewin borówki czernicy.

Szczyt jest praktycznie niezauważalny, łatwo go przeoczyć. Najwyższy punkt znajduje się około 30 metrów od czerwonego szlaku wiodącego przez grzbiet Lisiej Góry.

This slideshow requires JavaScript.

To klimatyczne miejsce na przejażdżki rowerem, również dla rodzin z dziećmi, lub lekkie spacery. Szlak na odcinku do „Narciarskiej Budy” jest asfaltowy, dalej zamienia się w szuter, jest bardzo łatwy.

Ze względu na bliskość kurortu u podnóża Śnieżki oraz dostępności i łatwości szlaków kręci się tu trochę turystów, ale z pewnością wielokrotnie mniej niż w tym samym czasie w okolicach najwyższych szczytów Karkonoszy.

Tym partiom Karkonoszy stale towarzyszy widok na Śnieżkę od „drugiej strony” czyli strony, której z polskich stron nie oglądamy nigdy. Wygląda zupełnie inaczej!


GÓRSKIE OSADY!

Typowe dla czeskich Karkonoszy są zamieszkałe „poręby” czyli łąki górskie o stromych zboczach. Czesi prowadzą tu swoje interesy, wszędzie pełno restauracji, pensjonatów, tzw „bud”. Klimatem przypominają nieco austriacki Tyrol – prezentują się na prawdę pięknie.


Aż chciało by się tak mieszkać, chociaż takie życie musi posiadać swoje drugie, brzydsze oblicze, z pewnością nie jest łatwe, zwłaszcza zimą.

This slideshow requires JavaScript.

Sporo tu również tras narciarskich i wyciągów. A jeszcze więcej kwiatów m.in. storczyka kukułki plamistej

This slideshow requires JavaScript.

Przemierzając czeskie Grzbiety Południowe warto mieć przy sobie trochę koron. Ilość miejsc, gdzie można uzupełnić płyny i zakosztować czegoś pysznego jest duża, na Lisiej Górze również takich miejsc jest aż kilka!

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®