Od wielu lat niszczeje, nikt o niego nie dba! Ile jeszcze wytrzyma? Za 15 może 20 lat się zawali, o ile nic się nie zmieni! A to piękny budynek, z ciekawą ponad 400-letnią historią!

Witajcie! Zapraszam, drzwi już są otwarte …

WOJCIESZÓW

W niedużym, chociaż mocno rozciągniętym Wojcieszowie w Górach Kaczawskich do dzisiaj przetrwało aż pięć pałaców. To niezwykła sytuacja jak na miejscowość w której mieszka około 3,5 tysiąca osób. Miejscowość jest rozciągnięta na prawie 7 km długości. Na taki rozwój urbanistyczny miały ogromne znaczenie ograniczenia „naturalne” w postaci gór, które obecnie otaczają miasto ze wszystkich stron. Istnieje podział na Wojcieszów Górny oraz Wojcieszów Dolny. Dziś przeniesiemy się do Wojcieszowa Górnego.

Pisałem już w przeszłości o innym z wojcieszowskich pałaców.
Materiał o nim znajduje się tutaj: Pałac Dolny w Wojcieszowie Dolnym

RUINA

Niszczeje, za sprawą kiepskich właścicieli, którzy nic z obiektem nie robił od lat 80-tych. Wielokrotnie obiekt przejmował komornik, bo właściciel miał spore długi, albo pod zastaw pałacu brał kredyt i znikał. Ostatni właściciel, będący w posiadaniu obiektu od 2012 roku wykonał kilka niewielkich prac, które jednak bardziej zrujnowały obiekt niż mu pomogły m.in. zbił tynk z wnętrz, zdemontował tzw „stolarkę” (okna, drzwi, parapety). A przed kupnem obiektu podobno opowiadał o swoich planach burmistrzowi miasta „(…) tu będzie elegancki hotel, będą tu konferencje”.

Najgorsze, że nie zabezpieczono wnętrza, przez co szybciej obiekt popada w ruinę. W 2016 konserwator zabytków sprawę zgłosił do prokuratury, a „właścicielowi” przedstawiono zarzut „zrujnowania zabytku”.  To Michał S. będący właścicielem firmy Invest Met-Stal w Legnicy.

W wielu ścianach są wielkie dziury, kilka już nawet ciężko nazwać ścianami, ostały się jedynie we fragmentarycznej postaci.  W dachu również są spore braki. W sumie to łatwiej wyliczać w czym tych „braków” nie ma.

HISTORIA

Wybudowano go pod koniec XVI wieku najprawdopodobniej za sprawą rodziny von Redern. W tamtym czasie bardziej pełnij funkcję budynku dworskiego przy folwarku. Później wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli, ale w 1885 został wykupiony przez Heinrich’a von Korn’a a 6 lat później jako wiano otrzymała majątek jego córka Luise. Kluczowym moment jest właśnie jej zamążpójście za Richarda Friedricha von Bergmanna, który od razu zlecił gruntowny remont i przebudowę obiektu. to właśnie od jego nazwiska do dziś pałac określa się pałacem Bergmanna. W sumie to przez jego przebudowę obiekt dworski stał się pałacem. Bergmann był właścicielem tutejszej kopalni.

Na początku minionego wieku był pięknie zarośnięty pnączami.A tak wygląda obecnie:

This slideshow requires JavaScript.

Od zewnątrz nie zachowało się zbyt wiele elementów dekoracyjnych, ale przetrwał portal z kartuszami herbowymi (m.im. rodziny von Korn) oraz kilka opasek okiennych. Wejście te prowadzi do środka z tarasu.

To tyle jeśli chodzi o historię. Więcej z pewnością znajdziecie w sieci. Zajrzyjmy do środka …

W ŚRODKU

Ze wspomnianymi zbitymi tynkami i ściągniętymi elementami drewnianymi wnętrze prezentuje się fatalnie.

This slideshow requires JavaScript.

Chociaż można się tu doszukać ciekawych elementów dekoracyjnych, ale jest ich niewiele np. żeliwne poręcze schodów prowadzących na wyższe kondygnacje czy elementy rynien.

This slideshow requires JavaScript.

W jednym z pomieszczeń znajdują się zdemontowane wyrzeźbione elementy zdobnicze, ale nie jestem w stanie ich „dopasować” do obiektu.

This slideshow requires JavaScript.

Największy chaos jest na poddaszu

This slideshow requires JavaScript.

W piwnicach panuje ciemność i zalegają w nich „resztki” mebli.

This slideshow requires JavaScript.

Więcej można zobaczyć na nagraniu poniżej.

WIEŻA!

Nie jest specjalnie wysoka, ale dodaje sylwetce obiektu atrakcyjności.

This slideshow requires JavaScript.

W przeszłości były większa, nakryta była o wiele większym hełmem. Ten, który obecnie ją wieńczy pochodzi za pewne z czasów remontów z lat 70-tych lub 80-tych. Zobaczcie jak wyglądała na przedwojennych zdjęciach (poniżej).


Na jej najwyższą kondygnacje, pod sam dach prowadzą drewniane schody, niestety w wielu miejscach już dziurawe i niebezpieczne.

This slideshow requires JavaScript.

This slideshow requires JavaScript.

W niewielkim pomieszczeniu na samej górze w przeszłości zdarzało się „gościom obiektu” popijać to i owo.


Jak wygląda w środku? Obejrzyjcie nagranie zamieszczone poniżej.

OGRÓD

Rosną w nim stare drzewa np. lipy i jawory, które pamiętają jeszcze „świetne” czasy majątku.

Oczka wodne i staw są w większości puste i zarośnięte, chociaż jeden ze zbiorników jest w pewnym stopniu zalane, ale jest stan pozostawia wiele do życzenia.

This slideshow requires JavaScript.

MEDIA

Mieszkańcy Wojcieszowa są świadomi straty jaką ponosi miasto w związku z utratą tak cennego zabytku. Sprawą wielokrotnie zajmowało się również lokalne media np Strimeo.tv, których materiał z 2016 roku możecie zobaczyć poniżej.

ZAKAZ WSTĘPU!

Przed wejściem od głównej ulicy wiszą znaki informujące, że to obiekt prywatny i o zakazie wstępu. Od strony Rezerwatu Góra Miłek, od północy, w płocie jest wiele „braków”, a w przypałacowym parku jest nawet lekko wydeptana wąska ścieżka. Wydeptały ją najprawdopodobniej kozy, które od jakiegoś czasu są wypasane w tym ogrodzie.

This slideshow requires JavaScript.

SZANSA 2020!

Pojawił się nowy właściciel-inwestor w pałacu! Do końca roku mają zakończyć się prace dokumentacyjne, ale jest szansa, że udało się jeszcze zabezpieczyć dach. Właściciel planuje by w 2023 roku zakończyć prace remontowo-rewitalizacyjne! Świetna wiadomość! Trzymam kciuki!

Więcej informacji o tych działaniach możecie usłyszeć w materiale Strimeo TV z 21.05.2020

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®