Zimowity jesienne to popularne kwiaty w naszym kraju. Ale w środowisku naturalnym wcale nie występują aż tak często i jedynie na określonych obszarach. Często za to są spotykane w ogrodach. W Sudetach Zachodnich, a dokładniej w Górach Kaczawskich można podziwiać łąki na których są setki, jeśli nie tysiące, sztuk tych barwnych kwiatów! Przyjrzyjmy się jednej z takich łąk …
ZIMOWIT JESIENNY
To gatunek wieszczący nadejście jesieni i zimy. Zauważcie, że w polskiej nazwie występują obie te pory roku. Kwitnie pod koniec lata, na przełomie lata i jesieni.
Co ciekawe, zdecydowanie bardziej lubi tereny górskie i podgórskie, na terenie polski na niżu występuje stosunkowo rzadko. Najczęściej spotykany jest w paśmie wyżyn i niższych pasm górskich. Jest też popularnym kwiatem ogrodowym.
Lubi wilgoć i słońce, stąd też można ją spotkać na wilgotnych łąkach rozłożonych wzdłuż cieków wodnych. Zdarza się je spotkać w widnych lasach.
Sama roślina jest trująca, chociaż od setek lat wykorzystuje się ją w medycynie ludowej.
Jest rośliną prawnie chronioną (częściowo)!
GÓRY KACZAWSKIE
Sudety są bardzo bogate przyrodniczo! Spośród wszystkich pasm górskich, które się na nie składają Góry Kaczawskie są w ścisłej czołówce jeśli chodzi o występowanie rzadkich gatunków roślin. Zimowit jesienny nie należy może do najrzadszych ale z kolei obserwowanie w jednym miejscu tysięcy kwitnących roślin tego gatunku to rzadkość. Jest kilka takich łąk na których można je obserwować w takiej liczbie.
Poniższa galeria zawiera fotografie właśnie wykonane na jednej z takich łąk 25.09.2022 roku.
Gdzie się ona znajduje? Ze względów bezpieczeństwa (roślin) nie ujawnię tej wiadomości. Mogę jedynie zawęzić obszar do Grzbietu Wschodniego Gór Kaczawskich.
Trzymajcie się zdrowo zimowity! Jesteście piękne! Niech tak pozostanie …