Królestwo grzybów jest niesamowicie zróżnicowane. Zadziwia ilością form, kształtów i kolorów poszczególnych gatunków. Dziś przyjrzymy się bliżej gatunkowi, które wygląda jakby został narysowany na potrzeby kreskówki ale w Sudetach jest pospolitym grzybem.

TRZECIE KRÓLESTWO

Jaskrawe kolory nie są u grzybów rzadkością, wręcz przeciwnie. Wystarczy przywołać na myśl choćby ikonę świata grzybów muchomora czerwonego. Kolor ametystowy jest jednak rzadki, szczególnie w naszych lasach, i jedynie kilka gatunków może się nim pochwalić. Można tu wymienić np goździeńczyka ametystowego albo galaretnicę mięsistą (na fotografii poniżej).

W tym artykule skupmy się jednak na jeszcze jednym „ametystowym” gatunku.

LAKÓWKA AMETYSTOWA
Laccaria amethystina

Gatunek jest popularny w całej Europie Środkowo-Wschodniej, ale występuje również w Ameryce Północnej, Azji a nawet i w Nowej Zelandii.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Najbardziej intensywne, jaskrawe kolory posiadają młode owocniki. Im grzyb starszy tym bardziej ciemnieje zatracając swoją estetyczną niezwykłość. W dobrze nasłonecznionym miejscu, jak te uchwycone na zdjęciu poniżej, można westchnąć z wrażenia gdy zbliży się wzrok do tej magicznej formy życia 🙂

U tego gatunku również sylwetka jest niezwykła, ponieważ młode owocniki posiadają szczupłe ale za to bardzo długie trzony (nóżki) na których osadzony jest niewielki kapelusz. U bardzo młodych owocników kapelusz ma formę całkowicie okrągłą (zdjęcie poniżej).

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Z czasem kapelusz rośnie i z okrągłego, hełmowego zaczyna się prostować by w końcu zacząć się strzępić.

Najczęściej wyrasta w grupie, czasami nawet po kilkadziesiąt owocników.

Chętnie też jest zjadany przez sarny czy jelenie.

GDZIE SPOTKAĆ

Lakówki najbardziej lubią wilgotne i cieniste lasy bukowe, ale może to również być las mieszany np bukowo-świerkowy. O wiele rzadziej, ale to również się zdarza, że można spotkać je w lesie pozbawionym buków. Bardzo istotnym elementem jest azot, na którego punkcie lakówki mają przysłowiowego „hopla” i tam gdzie tego azotu w glebie jest sporo tam pojawić się mogą te niezwykłe grzyby! Oczywiście muszą spełnione być inne warunki środowiskowe.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Można być prawie pewnym występowania tego gatunku w każdej, minimum kilkuhektarowej, buczynie z okazałymi drzewami. Kluczem do ich obserwacji jest powolna penetracja runa leśnego bowiem owocniki są niewielkie i często mogą kryć się pod gałązkami, krzewinami lub liśćmi.

MODA

Okazuje się, że te kolory i ta sylwetka lakówki ametystowej są bardzo atrakcyjne również dla branży odzieżowej. Ciekawe jak idzie sprzedaż takich ubrań jak prezentowane poniżej 🙂


Powodzenia w poszukiwaniach tego gatunku w środowisku naturalnym 😉


PS. Gatunek nie jest trujący, ale ze względy na brak walorów smakowych i zapachowych nie jest wykorzystywany kulinarnie.

Co myślisz po przeczytaniu tego artykułu? Dodaj swój komentarz

Podobało Ci się? Polub artykuł lub podziel się nim na facebooku!

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®
Przejdź do paska narzędzi