Czeskie Góry Izerskie to niezwykłe urokliwy obszar Sudetów. Ze względu na różnice w budowie geologicznej ich charakter, w znacznej części, różni się od polskiej części tego pasma. Występują tu ogromne formacje skalne oraz bardzo dużo wodospadów, których po polskiej stronie nie uświadczymy. Dziś wybierzemy się w okolice miejscowości Hejnice by podpatrzeć sobie jeden z wodospadów jaki można podziwiać na potoku Černý (Velký) Štolpich .
JIZERSKÉ HORY
Dzisiejszy wpis będzie o miejsce po czeskiej stronie pasma, do którego dotrzeć można jednak w niecałe 30 minut jazdy autem doliczając oczywiście dotarcie piechotą w to miejsce.
Na wodospady można udać się z części Hejnic zwanej Ferdinandov.
Nazywany i opisywana na mapach również jako Velký Štolpich lub Sloupsky potok. Znajduje się na nim kilka wodospadów oraz szereg mniejszych kaskad. Najwyżej znajduje się ten najbardziej znany wodospad Velký Štolpich.
To piękny, usłany niezliczoną ilością mniejszych i większych głazów górski potok!
Wzdłuż potoku, pod koniec wieku XIX, powstała ścieżka spacerowa z Ferdnandova, która wiodła również i na niesamowity punkt widokowy na skałach – Ořešník! Pisałem o nim w przeszłości, a materiał ten możecie zobaczyć tutaj: Niesamowite Góry Izerskie – czeski Ořešník! Co za miejsce! Droga ta nosi nazwę Štolpišská. Obecnie jej stan pozostawia wiele do życzenia, ale wygodnie spacerować nią oczywiście można. kiedyś wzdłuż niej zamontowane były metalowe barierki na granitowych słupkach a sama ścieżka wyłożona była brukowcem.
Dziś kamienie są mocno wypłukane i każdy jakby pod innym kątem, a po metalowych barierkach nie ostało się wiele, czasami jedynie ślady. W 1898 roku tą drogą przechadzała się nawet cesarzowa.
PODWÓJNY WODOSPAD – KTÓRY TO I CZY NA PEWNO?
Czesi nazywają go Dvojitý vodopád, co w rozumieniu na polski oznacza po prostu „podwójny wodospad”. Dlaczego podwójny? Sprawa jest dość skomplikowana i niełatwo odpowiedzieć na to pytanie. Tak naprawdę bardzo mało źródeł traktuje o tym wodospadzie i nie znalazłem odpowiedzi na te pytanie. Trzeba więc przeprowadzić szybką analizę. Znajduje się obok szlaku turystycznego z którego niestety nie da się zobaczyć zbyt wiele – widać, że są jakieś kaskady, że woda gdzieś się spiętrza i głośno szumi, ale co tam się dalej z nią dzieje nie sposób określić.
Chociaż to narodni prirodni rezervace (NPR, ścisła i restrykcyjna jednostka ochrony przyrody w Czechach gdzie nie zezwala się na chodzenie poza szlakiem) to do większości wodospadów są porobione zejścia i Czesi nie czają się wcale i korzystają z nich masowo. W tym miejscu, również jest niewielka ścieżka, która doprowadza w koryto potoku ale i z jej końca nic nie widać a dalej teren jest trudny. Można dostrzec jedynie część jednej z kaskad jakie tu się znajdują. Z koryta potoku można dostrzec już nieco więcej – nad niewielka kaskadą o wysokości około 2 metrów widać kolejne, najwyższa może mieć nawet i ponad 4 metry wysokości.
Żeby jednak je zobaczyć trzeba się trochę natrudzić. Najlepiej chyba je widać na nagraniu poniżej.
Tak wygląda to miejsce w ujęciu statycznym – na zdjęciach.
Ale czy to jest nasz Podwójny Wodospad? Częściowo tak. Wszystko wskazuje na to, że nazwa odnosi się do najwyższej kaskady, która w zasadzie jest dwoma kaskadami, które spadają z progu skalnego po dwóch stronach wielkiego bloku skalnego. Postarałem się to narysować na zdjęciu poniżej, chociaż nie widać tego zbyt dobrze.
Tak to wygląda z bliskiej odległości podczas wysokiego stanu wody. Zdjęcie zapożyczyłem z tego źródła:
Tym samym można powiedzieć, że zagadka została rozwiązana! Podwójny – bo wody potoku spadają z progu skalnego po dwóch stronach głazu znacznej wielkości.
MAPY
Czesi na mapach wydawnictwa SHOKARTU nie oznaczają tego wodospadu, jest na nim jedynie słynniejszy Velky Stolpich. Mapy.cz jednak oznaczają 4 wodospady na tym potoku, w tym również nasz Podwójny Wodospad. jednak przemieszczanie się za ich pomocą w takim terenie tj w głębokiej dolinie, jest dość niedokładne ze względu na na słaby zasięg i mogą występować rozbieżności o kilka lub kilkadziesiąt metrów. Gdy weźmiemy pod uwagę, że tu jest pełno kaskad itd a teren jest trudny odnalezienie danego wodospadu może być trudne.