Nie tylko słynni Lech, Czech i Rus, choć i o nich jest ten artykuł. W sumie rośnie tu około 2000 starych (lub już martwych) dębów – to jedno z największych nagromadzeń starych dębów w Polsce i w całej Europie! Rosną od wieków w Rogalińskim Parku Krajobrazowym, nad starorzeczami Warty, w okolicach wsi Rogalin w gminie Mosina – to Wielkopolska. Wyglądają fantastycznie – niczym mityczne Enty czy Drzewce! Poznajcie się z nimi bliżej, chociaż nie wszystkie już żyją, a niektóre są na skraju swojego żywota.

SPIS TREŚCI
1. ROGALIŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY
2. REKORDOWE NAGROMADZENIE?
3. PARK ZA PAŁACEM
4. RUS
5. LECH I CZECH
6. DĄB EDWARDA
7. WARCIAŃSKIE STARORZECZA
8. DĘBY ZE STARORZECZA – GALERIA


1. ROGALIŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY

Znajduje się około 20 km na południe od Poznania a swoją nazwę zawdzięcza miejscowości Rogalin w gminie Mosina. Zaznaczyłem to miejsce na mapach.

This slideshow requires JavaScript.

Sam park nie należy do największych ale nie ilość (w tym przypadku powierzchni) a jakość ma znaczenie 🙂

2. REKORDOWE NAGROMADZENIE?

Z rogalińskimi dębami konkurować w Polsce mogą jedynie puszczańskie lasy z okolic Białowieży – Puszcza Białowieska! Tam również rosną stare dęby, szacuje się, że nawet 6 tysięcy sztuk. Te dwa obszary są również w czołówce jeśli chodzi o cały kontynent – niestety, ale stare „puszczańskie” lasy Europy zostały już dawno wytrzebione.

Często można spotkać się z określeniem, że takiego nagromadzenia pomnikowych dębów nie ma już w Europie nigdzie indziej a Rogalin pod tym względem nie ma sobie równych.


3. PARK ZA PAŁACEM

W parku przypałacowym rośnie wiele wiekowych dębów, ale 4 z nich mają wyjątkową wartość – to Dąb Edwarda oraz Lech, Czech i Rus.

This slideshow requires JavaScript.

Prowadzą nawet do nich parkowe drogowskazy. Oprócz nich możemy tu podziwiać jeszcze kilkadziesiąt dębów o znacznych rozmiarów, mniej lub bardziej poukrywanych w parku i otaczającym go lesie.

4. RUS

Największe wrażenie z wymienionej czwórki robi Rus, który obecnie jest uważany za najstarszy dąb w Polsce. W przeszłości twierdzono, że ma około 520 lat, ale ostatnie odwierty skłaniają naukowców do szacowania jego wieku na 800 a może i nawet 850 lat. Ma około 9,3 metra obwodu. jest stan zdrowotny nie jest najlepszy, ale trzyma się dzielnie stary Ent mimo, że w środku jest w sporym stopniu pusty i żerują na nim koziorogi dębosze (rzadki, chroniony gatunek chrząszcza).


Największy z jego konarów został podparty co by mniej było staruszkowi do dźwigania.


Prezentuje się nadzwyczajnie i robi ogromne wrażenie! Ja spędziłem przy nim pół godziny 🙂

To właśnie jego geny zostały wykorzystane do dość dziwnego zabiegu – sklonowania drzewa metodą in vitra. I tym sposobem mały Rusek rośnie niedaleko mostu przy wejście na teren pałacu.

This slideshow requires JavaScript.

Wszystkie trzy legendarne i mityczne drzewa posiadają swoje drewniane tabliczki z imionami i rozmiarem.


5. LECH I CZECH

Lech i Czech mają się źle i jeszcze gorzej. Lech jeszcze żyje, ale część jego pnia leży obok niego. Jego wiek szacuje się na ok. 640 lat. Zanim się rozpadł jego obwód wynosił około 6,9 metra.


Czech niestety wysechł  – jest martwy od 1992 roku – ostała się po nim jedynie wielka sucha sylwetka pięknego drzewa. Za życia jego obwód wynosił około 7,3 metra. Żył niespełna 550 lat.


6. DĄB EDWARDA

Czarty ze słynnych dębów w parku za pałacem to Dąb Edwarda. Znajduje się około 150 metrów na południe od swoich „braci”.

This slideshow requires JavaScript.

Jego wiek szacuje się na między 500 a 600 lat. Ma 6,35 metra w obwodzie.


7. WARCIAŃSKIE STARORZECZA

W przeszłości Warta płynęła właśnie w tej okolicy – niedaleko Pałacu w Rogalinie. Dziś płynie kilkaset metrów dalej na południe. Pamiątką po poprzednich „drogach” Warty są jej stare koryta – starorzecza. Dziś tworzą nieodpływowe jeziora (albo stawy) w znacznym stopniu zarośnięte wodną roślinnością. Są niesamowicie dzikie i to w nich urzeka!


Na wespół ze starym drzewostanem tworzą unikatowy w skali zarówno Polski jak i Europy krajobraz!


8. DĘBY ZE STARORZECZA – GALERIA

Pomiędzy starorzeczami można spacerować, łąki są tu regularnie koszone i dzięki temu wielkie dęby są dobrze widoczne. Do większości z nich można podejść, można poleżeć na trawie w cieniu ich wielgachnych koron albo posiedzieć na ławeczkach.

 

Krajobraz jaki tworzą jest niesamowity, chociaż może smucić fakt, że część z nich jest na skraju egzystencji lub już uschła.

Dla wielu z nich „końcem” są wspomniane chrząszcze z gatunku kozioróg dębosz. Ale i one mają prawo do życia i są chronione – więc to wszystko procesy naturalne i niech takimi pozostaną 🙂

Poniżej galeria w której można zobaczyć kilkadziesiąt spośród niezwykłych „Rogalińskich Dębów”.

PS. Miejsce zdecydowanie mogę polecić każdemu kto kocha Drzewa, spokój i Naturę. Co prawda spaceruje tu wiele osób, zwłaszcza po parku, ale jest mimo wszystko bardzo  cicho. W starorzecza zapuszcza się już tylko skromna część przyjezdnych ale jak przyjedziecie w te miejsce to udajcie się tam koniecznie, najlepiej na kilka godzin w dodatku z kocykiem na którym można urządzić piknik pod starymi dębami.  o miejsce parkingowe nie będzie trudno, jest ich tu sporo.


Lasy gospodarcze jakie mamy w Europie w przeważającej większości nigdy dopuszczą do momentu w którym drzewa będą mogły dożyć do starości, nawet nie będą mogły dożyć wieku średniego. Drzewa, które mają 100 lat są wciąż młode, a większość drzew jest wycinana zanim osiągnie ten wiek. Cieszmy się, że są miejsca gdzie drzewa mogą spokojnie dojrzeć i umrzeć „staro”.

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®