Wysoki Jesionik jest pasmem niezwykle bogatym w wodospady. W całym paśmie można ich wyliczyć prawie 40. Dziś obejrzymy sobie jeden z nich, jeden chociaż tak na prawdę to ciąg kaskad.

CZERWONA GÓRA

Červená hora (1337 m n.p.m.), bo tak brzmi nazwa tego szczytu w języku czeskim to jeden z kilku szczytów w obrębie Masywu Keprnika (czes. Keprnická hornatina) w Wysokim Jesioniku. Jej strome zbocza są terenem narażonym na schodzenie lawin, zwłaszcza jej wschodnie stoki. Południowe wykorzystywane są zimą jako trasy narciarskie. Gdy z tak stromych stoków spływają potoki mogą pojawiać się jakiejś kaskady i tak jest właśnie w tym przypadku. Wodospadów na zboczach Czerwonej Góry jest aż kilka.

Te, które odkryje przed Wami ten artykuł znajdują się na jej wschodnich zboczach, w zasadzie w miejscu gdzie na wysokości około 870 m n. p. m., poniżej „Rezerwatu przyrody Sněžná kotlina”.


Czerwonym kółkiem zaznaczyłem lokalizację Czerwonej Góry, natomiast niebieską gwiazdką lokalizację wodospadów opisywanych w tym artykule.

WODOSPADY NA PIĄTKĘ

Potok na którym się znajdują nazywa się z czeskiego Páteční potok co można przetłumaczyć na język polski jako piątkowy potok.

Kaskady są tutaj aż cztery, jedna następuje po drugiej i w zasadzie ciężko powiedzieć czy mamy tutaj jeden wodospad czy kilka. Jakby nie było liczba mnoga w nazwie wydaje się być jak najbardziej słusznie użyta.

Najniżej położona z kaskad ma około 3,5 metra wysokości a woda spływa tutaj po litej skale po mniej więcej 55-stopniowym nachyleniu. Nagranie prezentowane na początku tekstu przedstawia właśnie tą kaskadę.

Wysokości pozostałych kaskad to około 2 do 2,5 metra. Łącznie tworzą kaskady na długości około 25 metrów i spadku około 12-14 metrów


Ze względu na swój przebieg (typ) można zakwalifikować ten wodospad jako spływający lub pochylony z elementami wodospadu półkowego.

VIDEO

Dla chętnych na spacer po okolicy wodospadu zamieszczamy poniżej nagranie 🙂

JAK TRAFIĆ?

Zjeżdżając z przełęczy Červenohorské sedlo w kierunku wschodnim, wystarczy zjechać w boczną drogę po lewej stronie drogi na drugim z kolei zakręcie. To bardzo duży zakręt i nie sposób go nie zauważyć.


Droga polna w którą trzeba zjechać jest nieco schowana, ale jak się odpowiednio powoli przejedzie to nie sposób jej nie zauważyć. Tam można zaparkować auto przed znakiem z „zakazem wjazdu”.

Stąd już tylko około 200 metrów do wodospadu. Najlepiej pokonać zakręt z mostem nad potokiem i za nim skręcić w prawo, w drogę polną wiodącą w dół potoku.

Po około 50 metrach trzeba zejść grzecznie i ostrożnie nad potok. Nic trudniejszego, ale osoby starsze lub też małe dzieci mogą mieć z tym zejściem kłopoty – jest stromo.

ZAGOSPODAROWANIE

Zerowe. Do wodospadu nie prowadzi nawet wydeptana przez ciekawskich, „dzika” ścieżka’. Być może za sprawą mnogości wodospadów w całym paśmie Wysokiego Jesionika rzadko kto tutaj zagląda..Plusem tej sytuacji jest oczywiście to, że nie uświadczy się tutaj śmieci.

BOGACTWO

Lasy tej części Jesioników są bardzo bogate w grzyby 🙂

This slideshow requires JavaScript.

Nad samym potokiem rośnie też paproć podrzeń żebrowiec, która w Polsce jest rośliną chronioną.


CHRONIONA KRAINA

Wybierając się na ten wodospad miejmy na uwadze, że znajduje się na terenie obszaru chronionego CHKO  – czyli obszar chronionego krajobrazu, który wymaga od nas odpowiedniego zachowania. Tak więc przemieszczajmy się po lesie na paluszkach, z należytym szacunkiem dla wszystkiego co żyje w ściółce i runie leśnym.

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®