Samce tego gatunku mają niesamowicie oryginalne zaloty! Już sama nazwa wskazuje na to, że obserwując ten gatunek nie będziemy się nudzić. Poznajcie przedziwnego pająka naszych łąk …

To dość popularny pająk w Polsce, nietrudno o spotkanie z nim gdy ktoś się o nie ubiega i oczywiście wie gdzie go szukać.

RODZINA

Należy do rodziny darownikowatych, których w Polsce reprezentują jedynie 3 gatunki. Dwa z nich – bagniki – to gatunki powiązane ze środowiskiem wodnym. Darownik przedziwny jest jedynym przedstawicielem tej rodziny w naszym kraju, który wiedzie łąkowy tryb życia.

DAROWNIK PRZEDZIWNY
Pisaura mirabilis

BEZSIECIOWiEC

Nie „tkają” sieci łownej aby w nie łapać swoje przyszłe ofiary. Są natomiast na tyle szybkie i sprawne, że polują w sposób bardziej tradycyjny i bez narzędzi – dopadają, chwytają i oporządzają swoją ofiarę za pomocą odnóży nogogłaszczek i szczękoczułek. Polują głównie na owady oraz inne pająki i pajęczaki.

DŻENTELMEN!

Samce darownika są niesamowicie sprytne. Aby zdobyć względy samicy przychodzą z prezentem. Stanowi go „zapakowany” posiłek w postaci jakiegoś owada czy pajęczaka. Podchodzą z nim do wybranki swojego serca i unosząc głowotułów pokazują nogogłaszczki, na które już wcześniej nanoszą nasienie mające zapłodnić samicę. Dlaczego pokazują nogogłaszczki? W tym układzie, można powiedzieć, stanowią one narząd kopulacyjny. Samicę jednak najbardziej obchodzi posiłek, więc zabiera się do jego spożywania, a w tym czasie samiec bierze się za kopulację. Trwa ona około jednej godziny, ale uzależniona jest również od wielkości posiłku. jeśli samica skończy posiłek, samiec również skończy swoją misję przedłużania gatunku. Tak więc w jego interesie jest aby prezent miał nie tylko jakość ale i odpowiednie gabaryty.

TROSKLIWA MAMA

Samice składają jajeczka i umieszczają je w okrągłym kokonie, który noszą pod sobą (i ze sobą) przez około 2 tygodnie, aż do momentu gdy młode pajączki przychodzą na świat.

WYGLĄD

Charakterystycznym dla tego gatunku jest zwężający się ku końcowi odwłok. innym elementem, który posiada każdy dorosły osobnik to jasna pręga przechodząca przez wierzchnią stronę głowotułowia. Często na odwłoku widoczny jest falisty wzór po obu stronach jaśniejszej, szerokiej pręgi przechodzącej przez jego środek. W związku z tym mogą pojawić się kłopoty w oznaczaniu tego gatunku – poszczególne osobniki różnią się między sobą ubarwieniem i wzorem głownie na odwłoku.

BŁYSKAWICZNY DESANT

Jest całkowicie niegroźny dla człowieka. Obserwacja tego gatunku jest bardzo wciągająca.


Gdy pająk jakimś (szczęśliwym) trafem znajdzie się na naszej dłoni, krąży po niej we wszystkich kierunkach, co może się wydawać wielkim chaosem ale on właśnie tka i rozkłada nici. aby pewnym momencie wykonać…  skok na bungi :p Byle zjechać na ziemię, w ułamku sekundy, odciąć się od liny i uciec.Przeżyć!

Widać to dość dobrze na zamieszczonym poniżej filmiku. Spryciarz, ale takim trzeba być w dzisiejszych czasach żeby przetrwać

NIE JEST JEDYNY!

I choć wszystkie internetowe źródła podają, że to jedyny gatunek pająka u którego samce przychodzą z prezentem do samicy to najprawdopodobniej tak nie jest. Wyczytałem w „Owadach Polski” autorstwa Marka W. Kozłowskiego, że zaobserwował on kiedyś w Polsce, u pewnego rzadkiego gatunku z rodziny skakunowatych podobne zachowanie. Samiec tylko dostarczył w szczękoczułkach samicy nieopakowanego w sieci owada samicy. Badania nad tym zachowaniem jednak wciąż trwają, gdyż możliwe są jeszcze inne powody takiego zachowania np samiec przechodził obok samicy ze zdobyczą, ale widząc ją stwierdził, że może by tak jednak odbyć z nią stosunek i porzucił posiłek a ona z tego skorzystała. Badania są w toku

PS. O pająkach pisałem już w przypadku innych gatunków:

Kątnik rdzawy. Możesz go spotkać nawet w swoim domu …
Sidlisz piwniczny
Kołosz wielobarwny – pająk z liściem dębu na plecach

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®