Należy do rodziny krzyżakowatych więc podobnie jak jego kuzynostwo najczęściej można go spotkać na łące lub w zaroślach. To co jednak wyróżnia ten gatunek od innych to symbol w który „przyodziany” jest każdy osobnik.

KOŁOSZ WIELOBARWNY
Aculepeira ceropegia

Jest stosunkowo pospolitym pająkiem, i gdy ktoś spędza na łąkach sporo czasu na pewno miał już z nim styczność. Spotkać go można w całej Polsce, jak i również całej Europie północnej (za wyjątkiem Wysp Brytyjskich) i północnej Azji, z czego można wnioskować, że nie znosi upałów i na przestrzeni tysiącleci nie ekspandował na południe, w cieplejsze rejony.

Samice dorastają do 17 mm, samce są mniejsze, często nawet o połowę. Ubarwienie może przypominać z początku tygrzyka paskowanego, chociaż ewidentnych „pasków” się u niego nie wypatrzy.

Jak wszystkie krzyżakowate jest pająkiem sieciowym, a swoje łowy prowadzi w możliwie najbardziej nasłonecznionym miejscu. Na ofiarę wyczekuje w osłoniętym od wiatru/deszczu miejscu, na skraju sieci. W nią wpadają najczęściej muchówki, motyle lub pasikoniki albo świerszcze.

LIŚĆ

To po czym można odróżnić ten gatunek to rysunek jaki posiadają jego przedstawiciele na wierzchniej stronie odwłoka. Przypomina on liść dębu, w zasadzie prawie jest jego odzwierciedleniem. Prezentuje się imponująco. Podobny rysunek, chociaż nieco inne kształtem posiada inny przedstawiciel rodziny krzyżakowatych neoscona adianta, ale nie jest on aż tak zbliżony do kształtu liścia dębu jak u naszego bohatera tekstu.

To właśnie przez ten rysunek zaczęto go nazywać „pająkiem dębowym” 🙂

KRZYŻAKOWATE

Do tej rodziny zalicza się ponad 3 tysiące gatunków na całym świecie, a w Polsce 50.

W przeszłości piałem już o innych przedstawicielach tej rodziny:
Krzyżak zielony – ogórkowy mistrz kamuflażu

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®