Pająka krzyżaka zna każdy, chociaż w rzeczywistości to wiele różnych gatunków pająków należących do jednej rodziny – krzyżakowatych. Jednym z nich jest niewielki krzyżak zielony, które barwy pozwalają na idealny kamuflaż.


KRZYŻAKOWATE

To rodzina pająków do której na całym świecie zalicza się ponad 3 tysiące gatunków. W Polsce występuje około 50 z nich.  Krzyżak zielony należy do rodzaju araniella, do której zalicza się w Polsce 5 gatunków. Są do siebie zbliżone, więc właściwe oznaczenie gatunku jest trudne. Główny bohater dzisiejszego tekstu jest najbardziej pospolitym spośród tych 5ciu gatunków.

Pisałem w przeszłości o innych przedstawicielach rodziny krzyżakowatych:
Kołosz wielobarwny – pająk z liściem dębu na plecach

KRZYŻAK ZIELONY

Jak mieć pewność, że obserwujemy krzyżaka zielonego? Na jego odwłoku znajdują się dwa rzędy czarnych kropek w ilości po 5 sztuk.  Ale mimo to istnieje możliwość pomylenia go z gatunkiem Araniella opisthographa.

Zielony bo … jak się spojrzy na dorosłego to nie trzeba tłumaczyć skąd ta nazwa. Młode osobniki mają odwłoki czerwone lub pomarańczowe, a ich przebarwienie na kolor zielony jest oznaką wejścia w dorosłość 🙂 Jak u większości krzyżakowatych odwłok u samca jest o wiele mniejszy. Jego głowotułów przybiera z wiekiem pomarańczowordzawy kolor, czasami mniej a czasami bardziej intensywny.

Nie należą do największych: samice osiągają maksymalnie 8 mm długości ciała a samce są mniejsze i jedynie 5 mm.

KRZYŻAK ZIELONY
Araniella cucurbitina

Konstruują niewielkie sieci, których średnica rzadko przekracza 10 cm. Większość krzyżakowatych korzysta ze schronień, w których oczekuje na ofiary złapane w sieci. Krzyżak zielony posiada inną strategię, ze wspomnianej kryjówki nie korzysta, ponieważ jego kolor świetnie go kamufluje w zielonej scenerii – spróbuj odnaleźć go na fotografii poniżej 🙂


WYSTĘPOWANIE

Zamieszkują niemal całą Europę a także Azję i Afrykę Północną. Człowiek zawlókł go również do Ameryki Północnej, gdzie jest gatunkiem obcego pochodzenia.

Preferuje tereny cieniste, dlatego na otwartych przestrzeniach go nie spotkamy, ale już np na podleśnych łąkach lub skrajach lasu tak 🙂


PAJĄK OGÓRKOWY?

Angielskie określenie tego gatunku to „cucumjber green spider” co może przetłumaczyć na pająk ogórkowozielony 😀 Podobnie jest np. w języku szwedzkim (gurkspindel – pająk ogórkowy). Tłumaczenie z języka niemieckiego z kolei nawiązuje do innego warzywa, do dyni, a mówi się na niego po prostu „pająk dyniowy”. Dlaczego? Czy kształt odwłoka samicy przypominał nadającym nazwę właśnie te warzywo? Wszystko na to wskazuje, chociaż mi osobiście dynie nie kojarzą się z kolorem zielonym a pomarańczowym albo żółtym. Ale jeśli sięgniemy głębiej w taksonomię to zobaczymy, że ogórek należy do rodziny dyniowatych, więc jakieś nawiązanie jednak jest :p


PS. W kontakcie z ludźmi raczej nie jest groźny, chociaż zdarzały się w tym świecie przypadki ugryzień przez przedstawicieli krzyżakowatych. Kończyło się jednak tylko opuchlizną. W moich relacjach z pająkami takie sytuacje nie występuję. Jeszcze żaden mnie nigdy nie ugryzł …

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®