Ze względu na swoje niewielkie rozmiary nie łatwo go obserwować. Preferuje środowisko leśne oraz podleśne łąki i bagniska. Poznajcie kosternika palemona (nie mylić z pokemonem :p)

POWSZELATKOWATE

To rodzina motyli do których w Polsce zalicza się 17 gatunków. Rodzime, nie są zbyt wielkie i nie przekraczają 30 mm rozpiętości skrzydełek, natomiast w innych częściach świata mogą osiągać nawet do 75 mm. Rodzina ta cechuje się krępym, grubym odwłokiem oraz stosunkowo niewielkimi skrzydłami. Również ułożenie skrzydeł jest u nich odmienne względem pozostałych rodzin motyli.

Funkcjonują również dwie inne nazwy zastępcze tej rodziny – kartlątkowate oraz warcabnikowate.

KOSTERNIK

W Polsce występują dwa gatunki kosternika – leśny oraz palemon. Różnią się od siebie ubarwieniem i nie ma problemu z ich odróżnianiem.

PALEMON

nazwa łacińska:Carterocephalus palaemon

Rozpiętość skrzydeł u tego gatunku waha się między 22 a 28 mm, co sprawia, że na tle np polskich przedstawicieli rusałkowatych czy paziowatych, gatunek ten można określić małym.


Na ciemnych skrzydełkach ma mnóstwo żółtopomarańczowych plamek.

W ciepłe i słoneczne dni nadrabia za to ruchliwością. Nie jest łatwo go podejść, ma bardzo szybką reakcję startu i przemieszcza się błyskawicznie. Nieco łatwiej, jak zresztą u prawie wszystkich owadów, zbliżyć się do niego podczas chłodnej i pochmurnej pogody, wtedy jego reakcje są zwolnione.

Dymorfizm płciowy jest praktycznie niezauważalny – samce nie różnią się od samic.

ŚRODOWISKO ŻYCIA

Nie jest największym fanem Słońca, więc nie spotkamy go raczej na otwartych przestrzeniach, ewentualnie na polanach śródleśnych czy wilgotnych łąkach tuż obok lasu. Preferuje widne lasy z bogatym podszytem. Roślinami na których żerują gąsienice są gatunki z rodziny wiechlinowatych, które większość nazwała by zwyczajnie „trawami” albo „trzcinami” ( m.in. kupkówka pospolita, trzcinnik piaskowy, tymotka łąkowa czy kłosownica leśna).

WYSTĘPOWANIE

W Polsce nie jest gatunkiem rzadko spotykanym, ale bardzo rzadko można go spotkać na północy kraju. Na południu, w tym w Sudetach, można go spotkać w niemal każdym większym (przestrzennie) lesie lub w jego najbliższym otoczeniu, o ile oczywiście panuje tam względna wilgoć.


MITYCZNIE

Z pewnością źródła nazwy gatunkowej tego przedstawiciela powszelatkowatych trzeba doszukiwać się w mitologii greckiej (co jest bardzo popularne w świecie motyli). Syn herosa Heraklesa i Autonoe miał na imię Palajmon, co po grecku pisało się właśnie Palemon.  Był wojownikiem.

NAGRANIE

Na koniec nagranie z próbą uchwycenia palemona 🙂

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®