Mam nadzieję, że udało się Wam ugryźć, od ostatniego czasu,  trochę wiedzy o grzybach.

(Więcej o całym królestwie grzybów i ich właściwościach pisałem tu (link poniżej):
Osobliwości trzeciego królestwo: podgrzybek brunatny)

Dzisiaj skupimy się na grzybku o wiele, wiele rzadziej występującym niż podgrzybek brunatny.

Boletus_ferrugineus_1_ASN_20100924To jeden z najbardziej górskich (również i sudeckich) gatunków. W górach i na pogórzu czuje się najlepiej i tu występuje najczęściej, chociaż i tak nie jest zbyt pospolitym grzybem.

Przedstawiamy państwu …

xerocomus-spadiceus-fr-quelPodgrzybek żeberkowany Boletus ferrugineus

Występuje w lasach iglastych i mieszanych. Preferuje świerki, ale dobrze dogaduje się też z bukami, dębami i grabami. Nie przeszkadza mu również piaszczyste podłoże.

Podgrzybek żebekowany
Podgrzybek, a jednak nazwałem go borowikiem?. Już tłumaczę dlaczego.

Przede wszystkim, jak i pozostałe podgrzybki, należy do rodziny borowikowatych. Problem jest w starym nazewnictwie, które kiedyś wszystkie podgrzybki klasyfikowało w innej rodzinie. Często można się spotkać jednak z określaniem go borowikiem. I nie jest to błędem.
IMG_4539

Ślimaczyna z apetytem 🙂

Nie osiągają takich rozmiarów jak inne znane nam podgrzybki występujące w polskich lasach: brunatne czy zajączki. Średnica kapelusza nie przekracza najczęściej 10 cm. Młode owocniki maja okrągłe kapelusze wręcz półkoliste jednak z wiekiem coraz bardziej się spłaszczają, a na starość występuje wgłębienie w kapeluszu. To co wyróżnia je od innych grzybów to kolor kapelusza: żółtawooliwkowy, jaśniejszy przy brzegu. Jest aksamitny i pilśniowy, nigdy nie pokrywa się śluzem. Innym wyznacznikiem są jaskrawożółte pory. Można interpretować je również jako żółtozłote. Z wiekiem ich kolor zmierza w kierunku zieleni, ale nieznacznie.

Boletus

Ten owocnik wyjątkowo miał około 15 cm średnicy.

Trzon jest szczupły, żebrowany, od czego wzięto polska nazwę tego gatunku. Często wygina się aż do kąta prostego, co spowodowane jest niewielką jego grubością i sporym ciężarem do utrzymania.

Miąższ również jest intensywnie żółty. Po dotknięciu/uciśnięciu nie sinieje ani nie ciemnieje. To zdarza się bardzo sporadycznie i bardzo nieznacznie.

Podgrzybek żeberkowany często występuje w grupie, często kilka owocników wyrasta jakby z jednego miejsca. Warto się zatem dobrze porozglądać jeśli zauważymy jakiegoś, niedaleko powinna czaić się reszta szajki 🙂

This slideshow requires JavaScript.

Pięknie nie tylko prezentuje się optycznie, ale również smakuje i pachnie 🙂

Różnica między żeberkowanym a brunatnym jest ogromna. Przypatrzcie się fotografiom.

This slideshow requires JavaScript.

Od dzisiaj jednak już nie powinno być problemem odróżnienie od siebie tych dwóch smacznych gatunków 🙂 Mam nadzieję!

This slideshow requires JavaScript.

P. S. Owocniki które wyschły w terenie, ze starości mogą pachnięć … moczem 🙂

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Leave A Reply

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®