Horní Údolí to niewielka wieś w gminie Zlate Hory.

Niewielka? Dosłownie, bo zamieszkuje ją około 35 stałych mieszkańców.

DSC_7489

Panorama Horní Údolí – stary kościół i sąsiadujące zabudowania wiejskie.

Znajduje się po zachodniej stronie najwyższego szczytu całych Gór Opawskich – Příčný’ego vrchu (975 m. n. p. ,m.), pięknie wkomponowana w dolinę śródgórską, której dnem przepływa młody potok Oleśnica.

mapka1

Jaskinia oznaczona jest czerwonym kółkiem (standardowo)

Schodząc ze wspomnianego szczytu szlakiem niebieskim dotrzemy do Horní Údolí. Ostatni odcinek pokonamy drogą asfaltową. Tuż przy samej wsi, po prawej stronie asfaltu (w zasadzie to nad asfaltem), w górze znajduje się ściana skalna, a w niej – jaskinia!

DSC_7487

Prowadzi do niej niewielka wydeptana ścieżka, bardzo stroma, ale też bardzo krótka, bo jaskinia usytuowana jest w odległości około 6-7 metrów od asfaltu.

Nie jest głęboka, bo zaledwie na kilkanaście metrów.

DSC_7485

Najatrakcyjniejszym jej elementem jest pokaźnej grubości skalny filar.

DSC_7484

Powstała w skałach osadowych. Jej najgłębsze części zostały z pewnością wykute przez człowieka na co wskazują ślady prac górniczych. Po co? Może służyła kiedyś górnikom za schronienie albo już tutaj kopano w poszukiwaniu cennych kruszców. Góra na której zboczu znajduje się jaskinia była już od XIII wieku miejscem wydobycia złota. Cała góra podziurawiona jest sztolniami i korytarzami (o łącznej długości ponad 120 km !!!). Większość jednak została zasypana dla bezpieczeństwa.

DSC_7486

Wieś niegdyś liczyła nawet 300 mieszkańców. Oczywiście było to ściśle związane ze złotem a dokładniej z zatrudnieniem przy jego wydobyciu.

DSC_7483

Bardzo ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje o tym obiekcie (zainteresowania), a co za tym idzie również mój opis jest skromny i pewnej części oparty na domysłach.

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Leave A Reply

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®