O Kochanowie (Trautliebersdorf) mówi się i słyszy dość często.

03245

Stary kamieniołom znajduje się w niewielkim lesie otoczonym pastwiskami.

Głównie za sprawą starego stołu sędziowskiego, unikatu w skali europejskiej. Rzadziej o starym kościele św. Mateusza czy równie starym dworze.

0011

Kamieniołom oznaczyliśmy czerwonym kółkiem. Łatwo tam trafić, ale również tam „WPAŚĆ”. Uważajcie 🙂

Ta niewielka wieś znajduje się w powiecie kamiennogórskim, w niedalekim sąsiedztwie Krzeszowa i Chełmska Śląskiego (mniej więcej pomiędzy tymi lokacjami) znanych i rozsławionych w naszym mikroświecie ze swoich niepodrabialnych atrakcji. Krainą geograficzną do której się zalicza jest Kotlina Kamiennogórska, a ściślej (albo najściślej) ujmując to do Kotliny Krzeszowskiej.

Ale od kilku lat coraz częś oko uwagi na Kochanów skupiają jaskinie. Odkrywane i opisywane (tzw katownie obiektów jaskiniowych) są dopiero od początku XXI wieku za sprawą Wałbrzyskiego Klubu Górskiego i Jaskiniowego, więc to bardzo świeża sprawa. Jest ich tutaj aż 6 oraz 13 schronisk podskalnych.

IMG_4720

Mimo ciężkich warunków, życie nie daje za wygraną i potrafi wykiełkować nawet w mroku.

W XIX wieku w Kochanowie czynnych było aż 12 kamieniołomów i pracowało 11 wapienników. Niezły wynik jak na wieś w której liczba domostw nie przekraczała setki. Z kamieniołomów tych wydobywano głównie piaskowiec i zlepieńce dolomitowe. Z tych właśnie skał zbudowane są jaskinie, którymi się obecnie interesujemy.

filary

Topo jaskini z filarami. Brakuje na nim jednak ostatnich badań speleologicznych (30-40 metrów korytarzy) pogłębiających jaskinię do 713 metrów długości.

Dzisiaj przyjrzymy się jednej z nich, tej najbardziej przestrzennej, z filarami. To właśnie od wspomnianych filarów wzięła ona swoją nazwę – jaskinia z filarami – nic bardziej domyślnego.

Jaskinia znajduje się w odległości około 300 metrów od wspomnianego stołu sędziowskiego. Aby do niej trafić trzeba udać się w kierunku północno-wschodnim. Teren zakamuflowany jest lasem liściastym. Od razu po wejściu do niego trzeba patrzeć pod nogi, bo las kryje przed światem tajemnice przeszłości – stare kamieniołomy. Nas interesuje ten w części północno-zachodniej.

06Wejść do jaskini jest aż pięć. Jednym z nich kiedyś odbywało się zsypywanie śmieci. Obok niego znajduje się chyba najbardziej wygodne wejście. Od strony wschodniej z kolei znajduje się te najciekawsze i najtrudniejsze. Najtrudniejsze, ale tylko porównując wejście do tej jaskini, bo de facto nie jest zbyt wymagające.

IMG_4705 IMG_4736Po wejściu do środka otwiera się przed nami spora przestrzeń. Sufit jest wysoko, na 4-5 metrach jakby podtrzymywany przez wielkie i masywne filary. Jest ich kilka (nie wiem czy to istotne ale zapomniałem zliczyć :/ :p)

IMG_4712

Głowna część jaskini z wysokim stropem jest dziełem człowieka. Powstała gdy pozyskiwano stąd surowiec podczas prac górniczych.

IMG_4732

To 2. pod względem długości jaskinia krasowa po polskiej stronie Sudetów!

Ma 713 metrów długości. Ale miejsce te musi dzielić wraz z jaskinią prostą, do której prowadzi wąskie przejście (więc tworzą podziemny kompleks).

IMG_4730

Podczas mokrej pogody, w jaskini jest bardzo wilgotno. Zdjęcie wygląda jakby wykonane w trakcie deszczu.

Pierwszych 70 metrów stanowi główna komora, pozostałe są już trudniej dostępne. Odradzam amatorom penetrowania tych części jaskini, chyba, że ktoś operuje odpowiednim przygotowaniem, osobą towarzyszącą, brakiem strachu i pewnością siebie 🙂

IMG_4723 IMG_4722 IMG_4721

Ale i tak trzeba zachować ostrożność! Jest wąsko!

IMG_4717

Wspomniany wyżej zsyp śmieci do jaskini :/. Smutny to widok.

IMG_4716

Jaskinie zbudowane są z piaskowców i zlepieńców dolomitowych.

IMG_4718

Zostały najprawdopodobniej ukształtowane przez wodę. Rzeźbiarzem i dłutmistrzem z był potok płynący przez wieś – Kochanówka. Obecnie wygląda niepozornie, i płynie w pewnej odległości od jaskiń, ale dawno, dawno temu wszystko tu wyglądało zupełnie inaczej. Kochanówka miała swoje koryto gdzie indziej, a teren obecnych jaskiń musiał znajdować się w innym położeniu wysokościowym. Proces ten trwać musiał miliony lat (albo bardzo długo :D)

IMG_4725

W dalszych częściach jaskini można spotkać ogromnych rozmiarów kości, najprawdopodobniej krowy lub konia. Co one tam robią? Straszą czy strzegą? I czegoś lub kogoś? Tajemnica!

Szkoda, że o jaskiniach przeczytamy jedynie w nielicznych miejscach w sieci, głównie specjalistycznych, a niestety nigdzie nie spotkamy o nich wieści w turystycznych przewodnikach czy choćby mapach. Szkoda. Ale miejmy nadzieję, że wraz z rozwojem turystyki na tym terenie (a takie są plany, przede wszystkim chodzi o zagospodarowanie terenu wokół stołu sędziowskiego) również i jaskinie zostaną wzięte pod uwagę i przyniosą korzyść regionowi 🙂

IMG_4727

P. S. Jaskinie najpiękniej prezentują się w zimę. A to za sprawą chemicznych i fizycznych właściwości wody, która pod postacią lodu działać potrafi optyczne cuda, chociażby tworzyć piękne sople i lodowe stalagmity! 🙂

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Leave A Reply

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®