Showing 1 of 1

Będkowice to skromnej wielkości wieś leżąca u podnóża góry Ślęży, po jej wschodniej stronie. Już sama lokalizacja wsi musi mówić o jej związku z zamieszkującymi te tereny w przeszłości Ślężanami.

Będkowice

Na terenie rezerwatu archeologicznego między VIII a XII wiekiem istniał słowiański gród Ślężan, Otoczony był ziemnym wałem obronnym i suchą fosą. Miał owalny kształt o wymiarach 65m x 75m.

Będkowice

Słowiańskie chaty

Będkowice

IMG_1691 modified2 Wnętrze chaty

W latach 70. XX wieku zrekonstruowano część grodu na wzór średniowiecznego. Odtworzono pierwotnie 3 chaty ale jedna nie dotrwała do obecnego wieku. Oprócz nich można obejrzeć w tym miejscu jeszcze jamę ziemną w której przechowywano żywność oraz studnię.

Do dzisiaj przetrwały jedynie dwie z drewnianych chat. Po trzeciej pozostały jedynie zgliszcza w postaci kilku belek. Teren rezerwatu nie jest niczym ogrodzony, oczywiście widnieją tabliczki że istnieje zakaz pod groźbą kary grzywny za jego dewastację. Chaty zarośnięte są pokrzywami i jeżynami. Widać, że nikt nie dba o te dobro od lat.

Ponoć to jedyny w Europie tak dobrze zachowany zespół osadniczy datowany na ten okres. Tak twierdzi tablica informacyjna. Tym bardziej musi dziwić brak opieki i zainteresowania rezerwatem. Niedaleko rezerwatu znajduje się miejsce spotkań archeologicznych …

Obraz 011-001
… ale to co znajduje się za nim jest na prawdę dziwne. Masywne tablice z piaskowca, a w nich wyryte nazwy i opisy przeróżnych ruin, rzeźb, grodów i zamków.

Będkowice
Część z nich opisana jest nazwami tutejszych miejsc, np. rzeźby na Ślęży czy cmentarzysko kurhanowe w Będkowicach znajdujące się o ponad kilometr od rezerwatu, ale niektóre mają daleką drogę do miejsca w którym powinny być ustawione np. Gród Bolesławiec.

Cmentarzysko kurhanowe w Będkowicach
Co zatem robią w lesie, spękane, zerodowane piętnem czasu, porośnięte mchem i często we fragmentach? Ktoś musiał się nieźle natrudzić by je wykonać, by potem przez „x” czasu leżały bezużytecznie w lesie? Nie widzę sensu, ale niedługo dowiem się co lub kto za tym stoi.

Będkowice
Obraz 013-001
P. S. Doszły mnie słuchy, że lokalna młodzież urządzała sobie wewnątrz skansenowych chatek imprezy!

Co myślisz po przeczytaniu tego artykułu? Dodaj swój komentarz

Podobało Ci się? Polub artykuł lub podziel się nim na facebooku!

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Leave A Reply

WYSZEDŁ Z DOMU
WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®
Przejdź do paska narzędzi